Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie otrzymał środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na zakup sprzętu medycznego oraz przebudowę instalacji tlenowej.
W ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 krośnieński szpital wojewódzki zakupił unit laryngologiczny dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologicznego, aparat USG dla Oddziału Chorób Wewnętrznych, laser zabiegowy YAG, lampę szczelinową dla Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej. Rozbudowano także instalację tlenową w kompleksach budynków szpitalnych przy ul. Korczyńskiej oraz ul. Grodzkiej.

Ogólna wartość dotacji przekazanych przez Wojewodę Podkarpackiego oraz Narodowy Fundusz Zdrowia wyniosła ponad dwa miliony złotych.

- Dzięki dotacjom z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, została zakupiona wysokiej klasy aparatura medyczna, która pozwoli na podjęcie klinicznych procedur medycznych przy wykorzystaniu nowych urządzeń. Poza kadrą medyczną bardzo istotne jest wyposażenie szpitala w nowoczesną aparaturę, służącą zarówno monitorowaniu stanu pacjenta, jak
i wykonywaniu diagnostyki, umożliwiającej podejmowanie natychmiastowych i właściwych decyzji terapeutycznych
- informuje Leszek Kwaśniewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Laryngologia


- Unit laryngologiczny stanowi niezbędny sprzęt dla Oddziału Otorynolaryngologii i Otoryno-laryngologii Dziecięcej w celu kompleksowego badania, diagnostyki pacjentów i zabiegów. Laryngologia obok stomatologii oraz anestezjologii jest dziedziną najbardziej narażoną na zarażenie Covid-19 - wyjaśnia lek. Piotr Jurczak, kierownik Oddziału Otorynolaryngologii i Otorynolaryngologii Dziecięcej.

Nowy unit laryngologiczny jest wykorzystywany również do diagnostyki powikłań związanych z zakażeniem SARS CoV-2 w obrębie szyi i głowy.

Choroby wewnętrzne


- Aparat USG jest wykorzystywany w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych również do diagnostyki powikłań związanych z zakażeniem SARS CoV-2. Dane dotyczące objawów chorobowych III, IV, V fali COVID-19 pokazują, iż choroby narządów wewnętrznych są jednymi z dominujących w zakresie stanów ostrych po przebytym zakażeniu Covid-19 - informuje lek. Tomasz Zajdel, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych.

Specjaliści z krośnieńskiej Interny będą wykorzystywać USG do diagnozowania narządów jamy brzusznej, tarczycy, klatki piersiowej, przepływów naczyniowych.

ek. Bartosz Balcewicz podczas badania pacjentki
lek. Bartosz Balcewicz podczas badania pacjentki (Oddział Otorynolaryngologii i Otorynolaryngologii Dziecięcej).

Okulistyka


Laser YAG oraz lampa szczelinowa są wykorzystywane przez specjalistów Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej podczas zabiegów oraz diagnostyki.

- Lampa szczelinowa wraz z wyposażeniem umożliwia przeprowadzanie badań okulistycznych pacjentom z chorobą COVID-19: przedniego odcinka gałki ocznej, dna ocznego i ciśnienia wewnątrzgałkowego. U pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 obserwuje się powikłania okulistyczne. Stosowanie nadmiernej ilości leków sterydowych przy ciężkich stanach COVID-19, a także negatywne oddziaływanie SARS - CoV-2 na pacjentów chorujących na cukrzycę (zgłaszający się z zakrzepem naczyń żylnych siatkówki oraz licznymi powikłaniami w przebiegu retinopatii cukrzycowej, które związane są z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób obciążonych cukrzycą) obserwuje się zwiększenie zmętnienia tylnej torebki soczewki, co znacznie utrudnia poprawne widzenie - wyjaśnia dr n. med. Jacek Brymerski, kierownik Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej.

Zaćma w 90 proc. związana jest ze starszym wiekiem, jednak obecnie specjaliści z zakresu okulistyki obserwują tendencje mętnienia soczewki u osób coraz młodszych, które ciężko przechorowały COVID-19 oraz u których stosowano agresywną farmakoterapię.

Instalacja tlenowa


W ramach poprawy bezpieczeństwa zaopatrzenia w tlen medyczny pacjentów podejrzanych lub zakażonych wirusem Sars-CoV-2 przebudowano dwie rozprężalnie tlenu medycznego, wykonano instalację tlenu medycznego do pomieszczeń w SOR oraz zakupiono osprzęt do tlenoterapii m.in. dozowniki tlenu, nawilżacze, regulatory przepływu.

- W ubiegłych latach, szpital minimalizując możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 podjął szereg czynności organizacyjnych, które wielokrotnie wymagały użycia dodatkowych nakładów finansowych ze środków własnych jednostki, często kosztem zaplanowanych zakupów i inwestycji, które zostały odłożone w czasie. W chwili obecnej niezbędne jest odtwarzanie zużywającego się sprzętu i wyposażenia szpitalnego, wykorzystywanego także w diagnostyce pacjentów zarażonych COVID-19 - mówi dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Narodowy Fundusz Zdrowia


Ponadto krośnieński szpital w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, otrzymał od Narodowego Funduszu Zdrowia dotację na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań.

- Wyciek danych, blokowanie systemu informatycznego, szyfrowanie plików przez cyberprzestępców mogą doprowadzić nie tylko do paraliżu organizacji pracy szpitala, ale również do znacznych strat, w tym do utrudnienia przeprowadzenia operacji planowych, co w efekcie może zagrozić zdrowiu i życiu pacjentów. Zakłada się, że obecnie wdrożone procesy zabezpieczenia teleinformatycznego krośnieńskiego szpitala znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że system informatyczny wymaga nie tylko zabezpieczenia, lecz stałego monitorowania zagrożeń oraz analizy metod, jakimi posługują się cyberprzestępcy - informuje Piotr Masłowski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.