W Krośnie odbyły się dzisiaj (22 stycznia) uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Uroczyste obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Krośnie rozpoczęły się w Bazylice kolegiackiej Świętej Trójcy - Farze od występu zespołu "Soul" z Sanoka pod dyrekcją Moniki Brewczak, a następnie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych.

Poseł Piotr Babinetz

Po nabożeństwie poseł RP Piotr Babinetz wygłosił prelekcję na temat powstania styczniowego - okoliczności jego wybuchu oraz jego uczestników z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Przedstawił ich historie i niejednokrotnie tragiczne losy.

- Marszałek Piłsudski mówił, że zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska, być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo. Pamiętajmy o powstańcach styczniowych, bohaterach naszej niepodległości - zakończył prelekcję Piotr Babinetz.

Na zakończenie pierwszej części poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, prezydent Krosna Piotr Przytocki, z-ca prezydenta Bronisław Baran oraz starosta krośnieński Jan Pelczar złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców styczniowych wmurowaną w nawie głównej bazyliki.

Złożenie wiązanek kwiatów z Farze w Krośnie

Druga część uroczystości odbyła się na Starym Cmentarzu przy pomniku ku czci poległych powstańców styczniowych. Pomnik został ufundowany przez mieszkańców Krosna w 1903 roku, wokół znajdują się nagrobki powstańców i wielu osób zasłużonych w historii Krosna i okolicy.

Pod obeliskiem licznie zebrani uczestnicy złożyli wieńce, kwiaty i zapalone znicze. Wartę honorową podobnie jak i w bazylice pełnili strażnicy miejscy. Słowo na zakończenie uroczystości 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Krośnie wygłosił poseł Piotr Babinetz.

Uroczystość na Starym Cmentarzu w Krośnie

W uroczystości oprócz ww. wymienionych, udział wzięli m.in.: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, radna sejmiku Joanna Bril, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba, radni powiatowi Maria Parylak, Stanisław Sajdak i Grzegorz Nieradka, starosta jasielski Adam Pawluś, starosta sanocki Stanisław Chęć, Prezes Zarządu PGNiG Technologie S.A. Zbigniew Leniowski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski, Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Leszek Buryła, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki.

Zapraszany do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.