W budynku Zespołu Szkół w Iwoniczu powstała wirtualna strzelnica. Będą mogli z niej korzystać uczniowie.
Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół w Iwoniczu powstała w budynku szkoły dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej z programu "Strzelnica w powiecie 2022".

Starostwo Powiatowe w Krośnie na inwestycję otrzymało dofinansowanie w wysokości 158 tys. zł, z własnych środków dołożyło blisko 56 tys. zł. Jest to pierwsza wirtualna strzelnica w powiecie krośnieńskim, ale prawdopodobnie nie ostatnia.

- Widzimy zainteresowanie młodzieży strzelectwem. W ubiegłym tygodniu otrzymałem informację z Ministerstwa Obrony Narodowej, że jest możliwość pozyskania kolejnego dofinansowania. Szkoła w Jedliczu dysponuje już strzelnicą, ale jeżeli zaproponuje odpowiednie pomieszczenie, tam będzie mogła powstać kolejna wirtualna strzelnica. Na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu Krośnieńskiego podejmiemy decyzję w tej sprawie - powiedział starosta krośnieński Jan Pelczar.

Otwarcie strzelnicy w Iwoniczu
Moment symbolicznego przecięcia wstęgi

Oficjalne otwarcie strzelnicy odbyło się w czwartek 26 stycznia. W otwarciu - zakończonym turniejem strzeleckim o puchar starosty krośnieńskiego, zwyciężyła Monika Leśniak-Kielar - uczestniczyli m.in. starosta Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj i dyrektor Zespołu Szkół Iwona Pytel. Wspólnie przecięli symboliczną wstęgę, otwierając tym samym strzelnicę.

Strzelanie w strzelnicy wirtualnej odbywa się za pomocą wiązki laserowej. - Jest to bardzo bezpieczne strzelanie, a głównym celem systemu treningowo-szkoleniowego jest zapoznanie młodzieży z manualną obsługą broni, zasadami strzelania, pozycjami strzeleckimi a przede wszystkim zasadami bezpieczeństwa. Pomimo tego, że na tej strzelnicy łuski nie fruwają, to wszelkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązują na strzelnicach z bronią ostrą obowiązują także na naszej strzelnicy - mówi Marek Rygiel, opiekun strzelnicy, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa.

Marek Rygiel
Marek Rygiel prezentuje karabin z którego mozna korzystać na strzelnicy wirtualnej

Do dyspozycji strzelających jest replika broni długiej - karabinka szturmowego HK416 oraz broni krótkiej typu Glock a także dwa rodzaje scenariuszy. System umożliwia korzystanie ze strzelnicy zamkniętej lub wybór różnych scenariuszy sytuacyjnych.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania naszą strzelnicą. Przed rozpoczęciem ferii uczniowie pytali, kiedy będą mogli korzystać z tej wirtualnej bo chociaż mamy strzelnicę śrutową to świat wirtualny chyba ich przyciągnie bardziej - dodaje Marek Rygiel.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia strzelnicy w ZS w Iwoniczu:

~SOMGORSI

28-01-2023 07:51 2 6

Panie starosto rączki wyprostowane , bo jakby pan strzelił z prawdziwej broni to panu nos rozbije.
Odpowiedz

~SOMGORSI

27-01-2023 10:05 3 2

Może na najbliższym posiedzeniu Zarząd Powiatu pomyśli nad mieszkaniami dla wychowanków Domów dziecka i rodzin zastępczych opuszczających placówki.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.