Mieszkańcy Dukli po raz kolejny włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbywać się będą w 24 miastach i miejscowościach regionu, potrwają od 26 stycznia do 3 lutego.

Jacek Koszczan

W piątek 27 lutego ofiary niemieckiej okupacji uczczono w Dukli, organizując spotkanie obok pomnika na cmentarzu żydowskim. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej "Sztetl Dukla", które od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Dukli i okolic.

Uroczystość na cmentarzu w Dukli

Uroczystość tradycyjnie rozpoczął i przybyłych gości przywitał Jacek Koszczan - prezes Stowarzyszenia "Sztetl Dukla". Opowiedział też historię mieszkańców Nadola zamordowanych przez niemieckich prześladowców razem z ukrywanymi Żydami. Następnie zostały odmówione modlitwy w języku hebrajskim i polskim, przez m.in. ks. Romana Jagiełło proboszcza parafii polskokatolickiej pw. "Dobrego Pasterza" w Łękach Dukielskich.

Na koniec uczestnicy spotkania złożyli kwiaty, wieńce i zapalone znicze przy pomniku.

~Alek

30-01-2023 08:26 17 16

Ale tłumy się zebrały... Pracownicy gminy wyszli się przewietrzyć a goście w mundurkach mam nadzieję, że nie byli w tym czasie na służbie tylko poświecili swój czas wolny.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.