Muzeum Podkarpackie w Krośnie wzbogaciło się o wyjątkowo cenne dzieło sztuki - obraz Seweryna Bieszczada "W karczmie" z 1885 r. Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kolekcje - priorytet 4 - Kolekcje muzealne.
Seweryn Bieszczad(ur. 18 listopada 1852 r. w Jaśle, zm. 17 czerwca 1923 r. w Krośnie) od 1868 r. kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. pod kierunkiem Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza. Jako stypendysta szkoły krakowskiej uczył się w Akademii Wiedeńskiej. Swoje studia pogłębiał również w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a także odbywał artystyczne podróże. Po studiach zamieszkał w Krakowie. Swoje obrazy wystawiał m.in. w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Monachium i Wiedniu. W 1890 r. przeniósł się na stałe do Krosna. W Krośnie był aktywnym działaczem kulturalnym, założył teatr amatorski, był członkiem Towarzystwa "Sztuka" oraz Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Utrzymywał bliskie kontakty z innymi artystami, którzy mieszkali i tworzyli w Krośnie, malarzami: Franciszkiem Daniszewskim i Stanisławem Bergmanem oraz rzeźbiarzem Andrzejem Lenikiem. Pozostawał w stałym kontakcie z przedstawicielami dużych ośrodków kulturalnych, m.in. z Janem Sas Zubrzycki, profesorem historii architektury w Politechnice Lwowskiej. Bieszczad tworzył sceny rodzajowe i obyczajowe, widoki miast, architekturę oraz portrety. Początkowo preferował malarstwo olejne, później zmienił technikę na akwarelową. Malował również sceny zaczerpnięte z literatury, m.in. z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, czy "Balladyny" Juliusza Słowackiego, a także obrazy o tematyce religijnej.

Seweryn Bieszczad namalował wiele scen rodzajowych. Zakupione do zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie wielkiej klasy dzieło sztuki wykonane w technice olejnej, przedstawia niezwykłą scenę rozgrywającą się w karczmie, z nagromadzeniem licznych wątków ikonograficznych. Pełne wymowy płótno, pozostające przez wiele lat w zbiorach prywatnych i wąskim kręgu odbiorców, jest doskonałe pod względem warsztatowo-artystycznym. Obraz został namalowany przez artystę w 1885 r. w czasie kiedy mieszkał w Krakowie. Zakupione dzieło sztuki jest wybitne i niepowtarzalne. Doskonała kolorystyka obrazu, wirtuozeria warsztatowa artysty, a także bardzo dobry stan zachowania tworzy wspaniały obraz, którym Muzeum może się poszczycić.
Seweryn Bieszczad był mistrzem w przedstawianiu scen rodzajowych, do których tematów dostarczało mu życie codzienne obserwowane w dawnej Galicji. Jak pisze Feliks Kopera "…rejestrował widzianą przez siebie rzeczywistość w całym szerokim wachlarzu jej zjawisk (…)".

To wysokiej klasy dzieło sztuki, przepełnione szczegółami, będzie doskonale współgrało z innymi płótnami twórców malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku, co w znacznym stopniu zapewni atrakcyjność kolekcji muzealnej i jej ciągłość chronologiczną i stylistyczną. Zakupiony obraz można oglądać od maja b.r. na wystawie stałej "Galeria twórców krośnieńskich XIX i XX w." w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.