1 lutego odbyły się w Krośnie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Tegoroczne, XV obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie rozpoczęły się wspólną modlitwą i upamiętnieniem ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim przy ul. ks. Władysława Sarny

Pamięć Żydów krośnieńskich uczczono przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu getta żydowskiego przy ul. Franciszkańskiej.
Historię getta przypomniał prezydent Krosna Piotr Przytocki. Zostało ono utworzone na początku 1942 roku i gromadzono w nim około 600 osób narodowości żydowskiej. Byli wywożeni do ciężkiej pracy w kamieniołomach oraz na lotnisko w Krośnie. Później trafiali do obozów zagłady.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie

Uczestniczący w uroczystości przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz powiedział, że Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko w sprawie ogłoszenia 2023 roku na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin.

- Dzisiaj w obliczu tej tragedii oraz tragedii, jaka dzieje się w Ukrainie, musimy być jednym społeczeństwem. Czas jest niebezpieczny. Szanujmy wszystkich tych, którzy oddali swoje życie będąc Bogu Ducha winnymi ludźmi - powiedział Jerzy Borcz.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie

W kamienicy "Zgoda" przy ul. Piłsudskiego dr hab. prof. UR Elżbiety Rączy wygłosiła wykład na temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej w latach 1939-1945 i Żydów dla ludności polskiej w latach 1945-1949. Można było również zwiedzić wystawę "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" przygotowaną przez Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu w Polsce" z Warszawy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.