Jak powstaje film animowany, co to jest storyboard, jak "ożywić" bohatera filmu i jak liczba zdjęć wpływa na ruch postaci - tego m.in. mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 12 maja pn. "Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno".
Dzieci postanowiły, że atrakcje Krosna zaprezentują przede wszystkim krasnoludki i to właśnie te baśniowe postacie znalazły się na ulicach miasta. Wycinanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, a przede wszystkim wyobraźnia dzieci sprawiły, że powstało kilkanaście krasnoludków, które poznawały miasto wędrując po przygotowanych wcześniej makietach - zaczynając od ul. Krakowskiej /Szkoła Podstawowa nr 3/, a kończąc na ul. Wojska Polskiego /Biblioteka/. Najbardziej atrakcyjne dla krasnoludków okazały się zawody balonowe, a także Centrum Dziedzictwa Szkła.

Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno

Uczestnicy warsztatów do dyspozycji mieli trzy stanowiska - plany filmowe z aparatami cyfrowymi, które pozwoliły im na "ożywienie" postaci. Każdy miał szansę sfilmować wymyśloną przez siebie historię.
Równie atrakcyjne jak animowanie postaci okazały się nagrania dialogów i dźwięku. Dzieci zamieniły się w małą orkiestrę, a efekt ich pracy będzie można wkrótce zobaczyć po zmontowaniu filmów na YouTube.
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie kl. V i VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie pod opiek. p. Doroty Patejko: Natalia Bury, Damian Jureczko, Gabriela Justkowska, Wiktoria Łukaszek, Zuzanna Patejko, Weronika Pelczar, Paulina Pietrukaniec, Adam Socha, Maja Szelc, Alicja Zajdel, Katarzyna Zajdel, Maria Zajdel, Izabela Zawisza.

Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno

Warsztaty prowadzili Marta i Cezary Skroccy. M. Skrocka jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w specjalizacji Film Animowany, projektantem graficznym, scenografką. Za film "Wiek kamienia" uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwal Filmowym Etiuda & Anima (Kraków, 2008). Od 2005 roku prowadzi warsztaty animacji poklatkowej, m.in. w Nowym Targu, w Rabce, Krakowie, Zakopanym oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji. C. Skrocki - absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, w latach 2000-2013 aktor animator w Teatrze Lalek "Rabcio". Obecnie współtworzy teatr "Chrząszcz w trzcinie". Prowadzi warsztaty teatralne i animacji filmowej.
Uczestnicy warsztatów animacji filmowej w Bibliotece nie tylko dowiedzieli się jak to się dzieje, że dotąd nieruchome przedmioty zaczynają się poruszać w kadrze, ale przede wszystkim mieli okazję aktywnie pracować w grupie, wykazać się pomysłowością, umiejętnościami plastycznymi i aktorskimi, a przy tym dobrze się bawili, pytając na koniec kiedy kolejne takie warsztaty.

Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno

Warsztaty zorganizował krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna w ramach projektu "Fantastyczne Krosno!" przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.