Trwają prace konserwatorskie przy elewacjach kaplicy Oświęcimów przy kościele franciszkanów w Krośnie.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował, że dotychczas zakończono działania przy dwóch elewacjach: frontowej i północnej kaplicy Oświęcimów przy kościele franciszkanów w Krośnie. Z realizacji tych działań wyłączono kamienny cokół oraz kamieniarską oprawę otworów okiennych. Wykonane prace miały charakter zachowawczy, nie zmieniający niczego w artykulacji ścian, jedynie korygujący ich efekt estetyczny w zakresie kolorystyki i faktury, naśladowczo do oryginału.

kaplica oświęcimów krosno

Na przełomie XIX/XX w. podczas regotyzacji kościoła odsłonięto elewację frontową mauzoleum Oświęcimów wyburzając barokową kaplicę NMP Murkowej. Dokonano wówczas aranżacji nadającej elewacjom wygląd, który do dziś zachował się z pewnymi zmianami. W trakcie badań nie odkryto wcześniejszych nawarstwień, sprzed wspomnianej aranżacji. Ustalono jaki zasięg miały partie elewacji wykonane z cementu romańskiego w pełnym narzucie lub w zatarciu stanowiącym warstwę wykończeniową.

- W tej technologii opracowany był cokół, gzyms cokołowy, ramy artykulacji elewacji stanowiące oprawę płycin i fryz podokapowy. Natomiast rozległe powierzchnie płycin wykonane były w tynku tradycyjnym zacieranym w taki sposób, że uzyskana ziarnista powierzchnia kontrastowała z gładką fakturą wypraw z cementu romańskiego. Ze względu na szlachetność efektu technologii cementu romańskiego, zdecydowano się na powtórzenie tego sposobu opracowania eksponowanych powierzchni detali, stanowiących artykulację elewacji - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krośnie.

Tam, gdzie zaszła konieczność wymiany tynków, zastosowano tynki tradycyjne wapienno-piaskowe z nieznacznym dodatkiem cementu białego. Tynki w płycinach zostały pomalowane w kolorze kontrastowym względem artykulacji, ale utrzymanym w jednolitej tonacji z wyprawami romańskimi.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.