Posłuchaj:

W saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę "Leśne Fotografie 2022". Wernisaż połączony z rozdaniem nagród i wyróżnień laureatom konkursu odbył się 8 lutego.
Na XXII edycję konkursu organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z Telewizją Polską Oddział Rzeszów i portalem terazKrosno.pl wpłynęły 473 fotografie wykonane przez 165 autorów z całej Polski.

Prace oceniało jury w składzie: Jacek Szarek - dziennikarz TVP 3 Rzeszów, fotografik (przewodniczący jury); Wacław Turek - Fotoklub RCKP w Krośnie, poeta, fotografik, członek Fotoklubu RP; Andrzej Józefczyk - dziennikarz, portal terazkrosno.pl.

Przyznane zostały trzy nagrody główne, siedem wyróżnień równorzędnych i sześć wyróżnień specjalnych.

Leśne Fotografie 2022. Znamy laureatów konkursu
Podsumowanie konkursu, wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyło się 8 lutego, tradycyjnie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie i członek jury Wacław Turek. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc odebrali statuetki św. Franciszka wykonane przez krośnieńskiego artystę Macieja Syrka. Laureat nagrody głównej spędzi weekend (trzy dni dla dwóch osób) na terenie Nadleśnictwa Cisna w Ośrodku "Wołosań". Specjalną nagrodę ufundowała również dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Staroń. Trafi ona do Barbary Rainko z Białegostoku.

Uczestnicy spotkania

Paweł Smolik, laureat pierwszej nagrody, przyznał, że nie jest to jego pierwsza wizyta w Krośnie w związku z konkursem "Leśne Fotografie".

- Byłem tutaj w 2009 roku jako laureat II nagrody. Bardzo się cieszę, że po kilkunastu latach znowu udało mi się zdobyć nagrodę, tym razem pierwszą i tym samym mogę być ponownie w Krośnie. Cały czas trwa moja fascynacja przyrodą. Zwycięskie zdjęcie wykonałem na bagnach w Słowińskim Parku Narodowym. Powiem, że to zdjęcie jest już "archiwalne", gdyż ptaki, które udało mi się uwiecznić, już tam nie przylatują - powiedział Paweł Smolik.

Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie przypomniał, że to już 22. edycja konkursu fotograficznego w 45-letniej historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

- Na pewno w tym czasie zmieniła się technika, sprzęt używany przez fotografów, ale nie zmieniła się miłość do uwieczniania piękna przyrody - podkreślił dyrektor Marek Marecki.

Przecięcie wstęgi i otwarcie wystawy

Prowadzący spotkanie dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, dodał, że w tym czasie zmieniło się trochę w lesie.

- Od tego czasu, 22 lata, w podkarpackich lasach wycięto 40 mln kubików drewna, ale w tym samym czasie przyrosło 60 mln kubików. Warto o tym pamiętać, bo my często widzimy tylko jeżdżące samochody z drewnem w głąb Polski - dodał Edward Marszałek.

Gościem specjalnym spotkania był Mariusz Wdowin, krakowski artysta z kręgu piosenki poetyckiej, który wykonał utwory do tekstów Miry Zalewskiej, Edwarda Marszałka, Wacława Turka, Marka Petrykowskiego i Jana Tulika.

Wystawę pokonkursową oficjalnie otworzyli Krzysztof Babinetz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna oraz dyrektorzy: Elżbieta Staroń i Marek Marecki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.