13 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się spotkanie z cyklu "Ludzie niezwykli" z Zbigniewem Więckiem, który z wykształcenia jest geografem, z zamiłowania numizmatykiem, kolekcjonerem, antykwariuszem oraz autorem książek regionalnych. Tematem spotkania była "Konstytucja 3-go Maja".
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) - uchwalona
3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

spotkanie ze Zbigniewem Więckiem

Zbigniew Więcek przedstawił w swoim wystąpieniu również historię obchodów rocznicowych tego doniosłego w Naszej historii wydarzenia na przestrzeni lat i w połączeniu z historią Naszego miasta. Omówił także okoliczności powstawania kolejnych konstytucji polskich. Prelekcji towarzyszyła wystawa ciekawych i cennych medali, monet, zdjęć, banknotów, pocztówek, pamiątkowych, okolicznościowych i rocznicowych dokumentów ze zbiorów Zbigniewa Więcka popularyzujących ważne wydarzenia związane z uchwaleniem i dziejami Konstytucji 3-go Maja (m.in. reprint pierwszego wydania Konstytucji z 1791 r.)

spotkanie ze Zbigniewem Więckiem

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z II LO im. Konstytucji 3-go Maja w Krośnie oraz zaproszeni goście. Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży osoby oraz działalności Zbigniewa Więcka oraz zainteresowanie ich historią tego dokumentu.
Wprawdzie Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej, ale mimo rozbiorów, pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.