Z niezwykłymi historiami właścicieli Korczyny od czasów najdawniejszych po XX wiek można zapoznać się najnowszej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Ruthenus na zlecenie Gminy Korczyna. Mamy konkurs dla Czytelników.
W piątkowy wieczór (17 lutego) w Dworze Szeptyckich w Korczynie odbyło się spotkanie z dr. Sławomirem Pelczarem zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.

Okazją była promocja najnowszej publikacji "Poczet właścicieli Korczyny". Jej autor mieszka w Korczynie, jest historykiem, ukończył również prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2010 roku obronił pracę doktorską. Zajmuje się dziejami politycznymi polskiego średniowiecza, głównie okresem rozbicia dzielnicowego. Interesuje się również historią swojej małej ojczyzny. Wyniki swoich badań publikuje na łamach czasopisma "Prządki".

Spotkanie z dr Sławomirem Pelczarem

Podczas spotkania opowiedział o kulisach powstania książki oraz w skrócie zaprezentował najciekawsze watki związane z prezentowanymi w publikacji postaciami.

- Pomysł na opracowanie cyklu "Poczet właścicieli Korczyny" powstał w lutym 2003 roku po rozmowie z wójtem Janem Zychem, podczas którego wspólnie zastanawialiśmy się nad koncepcją gminnej gazety. Teksty składające się na tę książkę publikowane były na łamach miesięcznika "Prządki" od maja 2003 roku do czerwca 2021 roku - mówił dr Sławomir Pelczar.

Przez 18 lat, w 88 numerach czytelnicy mogli mogli zapoznać się z działalnością 30 postaci, które kolejno po sobie, od końca XIV wieku, aż po 1945 rok były współwłaścicielami lub właścicielami Korczyny.

Książka składa się z pięciu części, w których opisane są rody: Moskorzowskich i Kamienieckich; Bonerów, Firlejów; Scipio del Campo oraz Jabłonowskich, Fredrów i Szeptyckich. Każda z części poprzedzona została tablicą genealogiczną, na której tłustym drukiem wyróżniono właścicieli Korczyny.

Spotkanie z dr Sławomirem Pelczarem

Sławomir Pelczar podkreślił, że najbardziej czasochłonne było zebranie rozproszonych źródeł historycznych oraz opracowań tak, aby przybliżając sylwetki poszczególnych właścicieli uwzględnić najnowszy stan badań oraz zweryfikować w ten sposób funkcjonujące nadal w świadomości lokalnej oraz bezmyślnie powielane w wielu wydawnictwach z regionu, czy na stronach internetowych, błędne informacje dotyczące dziejów Korczyny.

- W książce nakreśliłem losy 30 postaci. Liczba ta nie jest jednak zamknięta, a dalsze badania, szczególnie nad skomplikowaną II połową XVII wieku, mogą przynieść nowe ustalenia - dodał Sławomir Pelczar.

W spotkaniu, które prowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, uczestniczyli między innymi trzej mieszkańcy Korczyny, którzy jako mali chłopcy uczestniczyli w pogrzebie generała Stanisława Szeptyckiego, ostatniego właściciela Korczyny, w 1950 roku.

Autorowi za najnowszą publikację podziękował wójt Jan Zych.

Książka będzie rozprowadzona do szkół i bibliotek w gminie Korczyna.

Spotkanie z dr Sławomirem Pelczarem

UWAGA konkurs


W związku z wydaniem książki "Poczet Właścicieli Korczyny" mamy dla Czytelników portalu terazKrosno.pl konkurs.

Odpowiedz na pytanie:
Podaj imię i nazwisko pierwszego oraz ostatniego właściciela Korczyny?


Odpowiedzi należy przesłać na adres: andrzej@terazkrosno.pl

Na osobę, która jako pierwsza nadeśle prawidłową odpowiedź czeka "Poczet właścicieli Korczyny" ufundowany przez Urząd Gminy w Korczynie. Zwycięzcę powiadomimy w informacji zwrotnej.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.