Te przepisy nadal obowiązują. Właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania budynku tabliczką z numerem.
Na każdym właścicielu ciąży obowiązek odpowiedniego oznakowania swojej nieruchomości. Obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem domu na ścianie budynku jest określony w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. "Prawo geodezyjne i kartograficzne":

Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Jeżeli budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym należy również umieścić na ogrodzeniu. Brak tabliczki z numerem domu stanowi wykroczenie. Mówi o tym art. 64 Kodeksu wykroczeń, grozi za to grzywna w wysokości do 250 zł.

Art. 64. [Niewykonanie obowiązku oznakowania obiektu]
1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.


Warto jednak zadbać o oznaczenie swojego domu lub mieszkania, dla własnego bezpieczeństwa. Numer musi być umieszczony w widocznym miejscu, a ponadto w godzinach nocnych musi być podświetlony, aby był widoczny.

Brak numeru może spowodować wiele komplikacji, między innymi służbom ratowniczym, które mogą mieć problem w dotarciu z pomocą do właściwej posesji. O właściwe oznakowanie swojego domu warto zadbać nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale też po to, by łatwo mógł do nas trafić listonosz, kurier czy inny dostawca.

~lukasz

01-03-2023 14:15 1 3

HAHHAHAHAHAAHAHA I CO MAM SIE BAC? KOGO? TEGO CO WYDAJE TEN SZIT a wiecie kto tworzy te przpisy ktos kto mowi po polsku a Polakiem nie jest
Odpowiedz

~Borowiak

28-02-2023 09:46 1 2

Za takie wszystkie wykroczenia powinna być kara...,ustna reprymenda w referacie ; prezydenta,burmistrza,wójta,dzielnicowego,czy sołtysa w jego referacie, plus opłata kosztów manipulacyjnych (2,5zł) typu znaczki płatne w kasie :)
Odpowiedz

~Alek

25-02-2023 23:09 8 16

Myślę, że w tych opresyjnych czasach za takie przestępstwo 25 lat bezwzględnej odsiadki to byłby prawidłowy wyrok.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.