Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21 bardzo duży nacisk kładzie na tolerancję i integrację. W szczególny sposób chce to uczynić 21 marca w Światowy Dzień Zespołu Downa.
Pani Renata Kopacz w 2014 roku, krótko po urodzeniu syna z trisomią 21, czyli Zespołem Downa, założyła fundację Fundację 21, która pomocą objęła dzieci z tą wadą genetyczną.

- Kiedy syn miał dwa i pół roku powstało Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21. Zaczynało działać z czwórką dzieci. Była to mała placówka i niewiele osób wierzyło, że urośnie z tego coś większego. Aktualnie funkcjonuje w dwóch budynkach: przy ul. Wolności 1 i ul. Czajkowskiego 51, a uczęszcza do niego łącznie blisko 90 dzieci - mówi Renata Kopacz.

Jest to przedszkole integracyjne. Podkreśla to Ewa Szajnicka, psycholog i dyrektor Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Planeta 21 w Krośnie.

- Zwracamy na to szczególną uwagę, gdyż są u nas dzieci zarówno zdrowe, których jest większość, jak i z dysfunkcjami, z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Do Planety 21 uczęszczają dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, czyli dzieci z autyzmem, których obecnie jest coraz więcej i dzieci z wadami genetycznymi, nawet bardzo rzadkimi - mówi dyrektor Ewa Szajnicka.

Renata Kopacz i Ewa Szajnicka
Ewa Szajnicka (z prawej), dyrektor niepublicznego przedszkola Planeta 21 i Renata Kopacz, Fundator Fundacji 21

W budynku przy ul. Wolności 1 są dwie grupy trzylatków i jedna grupa czterolatków, łącznie 43 dzieci, a przy ul. Czajkowskiego jedna grupa pięciolatków i dwa oddziały zerówkowe, łącznie 45 dzieci.

Kontynuacją przedszkola jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa Niebieska 21, która znajduje się także w budynku przy ul. Czajkowskiego 51. Jest to również placówka do której uczęszczają uczniowie zarówno zdrowi, jak i z niepełnosprawnościami.

W Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym Planeta 21 dzieci objęte są terapią logopedyczną, psychologiczno-pedagogiczną, zajęciowo-ruchową z elementami integracji sensorycznej. Na co dzień wykorzystywane są różne metody terapii i pracy z dziećmi. Są one znane w całej Polsce, jak i bardzo unikatowe. Do rehabilitacji dzieci stosowane są między innymi elementy metody Padovan, mikropolaryzacja mózgu, metoda Tomatisa, integracja sensoryczna, a także hydroterapia, której w Krośnie w innych miejscach nie ma. Zabieg hydroterapii pozwala rozluźnić mięśnie, dostarcza wielu bodźców dla dziecka.

- Jest to doskonały zabieg dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzieci mają do dyspozycji dwa rodzaje hydroterapii - rąk oraz całego ciała w pozycji siedzącej - powiedziała fizjoterapeutka Katarzyna Łach.

Przedszkole Planeta 21

Katarzyna Januszczak-Dereń, logopeda i neuologopeda opowiada, że w jej specjalności kształtowane są przede wszystkim sprawności językowe i komunikacyjne w przypadku dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, w tym z zespołem downa, ze spektrum autyzmu, z opóźnionym rozwojem mowy.

- W takiej pracy na pewno cieszy każdy sukces terapeutyczny, każde słowo wypowiedziane, każde zdanie. Również to, że dzieci z zespołem downa lub osoby nieco starsze potrafią formułować swoje prośby, potrafią się wypowiadać w sposób spontaniczny. Najważniejsze jest, żeby takie osoby potrafiły pójść do sklepu, samodzielnie zrobić zakupy, by mogły samodzielnie funkcjonować w życiu - mówi Katarzyna Januszczak-Dereń.

Przedszkole Planeta 21

Do dyspozycji najmłodszych jest także sala doświadczania świata wyposażona w sprzęty, które stymulują rozwój zmysłów. Są to urządzenia wykorzystujące światło, które dzieci mogą bezpiecznie dotykać.

- Mamy tez urządzenia stymulujące zmysł węchu, wizualizatory, rzutniki, projektory. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się dywan interaktywny, czyli komputer rzucający obraz na podłogę, na której dzieci mogą korzystać z różnych gier i zabaw, stąpając po podłodze - dodaje dyrektor Planety 21.

W Przedszkolu Planeta 21 zwraca się uwagę, by dzieci zdrowe, których jest większość w placówce, w pełni wykorzystywały swój potencjał, żeby się rozwijały, a przy okazji też uczyły empatii i tolerancji do niepełnosprawności.

Szczególnie będzie o tym mówione 21 marca w Światowy Dzień Zespołu Downa.

- Fundacja 21 oraz Przedszkole Planeta 21, podobnie jak w roku ubiegłym, 21 marca zorganizują obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. W ubiegłym roku odbyła się konferencja dla pracowników krośnieńskich szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych. W tym roku postanowiliśmy wyjść do młodzieży z krośnieńskich szkół podstawowych. 21 marca zostaną zorganizowane dla nich wykłady połączone z projekcją filmu o Zespole Downa oraz warsztaty psychoedukacyjne - powiedziała dyrektor Ewa Szajnicka.

Rekrutacja do przedszkola Planeta 21 prowadzona jest przez cały rok, a dzieci przyjmowane są w miarę wolnych miejsc. Obecnie są jeszcze wolne miejsca na nowy rok szkolny. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie planeta21.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.