5 marca odbyły się w Krośnie główne obchody upamiętniające obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - święto państwowe ustanowione w 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W tym roku w Krośnie uroczyste obchody tego święta rozpoczęły się 1 marca. Główne obchody odbyły się w niedzielę 5 marca, a rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Kolegiackiej - Farze. Nabożeństwu przewodniczył ks. prał. Andrzej Chmura.
Następnie uroczystość przeniosła się na ulicę Portiusa, gdzie na ścianie kamienicy, w której mieścił się areszt Gestapo i Urząd Bezpieczeństwa wisi tablica "W hołdzie Ofiarom terroru komunistycznego".
Po odegraniu Hymnu Polski Podziemnej okolicznościowe przemówienie wygłosili poseł Piotr Babinetz i Maria Wanat, córka żołnierza wyklętego Kazimierza Człowiekowkiego. Odczytano też Apel Pamięci, a na zakończenie pod tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
W niedzielnej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele parlamentu - senator Alicja Zając i poseł Piotr Babinetz, europoseł Bogdan Rzońca, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit i zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek i dyrektor - etatowy członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie podinspektor Daniel Lendzio, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz i Komendant Hufca ZHP w Krośnie Piotr Lubaś.
No spoko. Zamiast pojechać np. do Lubatowej, gdzie pod pomnikiem leży 72 żołnierzy zamordowanych przez ukraińców z SS Galizien robią obchody tam, gdzie witali Hitlera. O tym też pisaliście.
~Alek
08-03-2023 22:09 1 2
~xxx
06-03-2023 16:42 0 4
~hehehe
06-03-2023 16:07 4 5