Trwa zbiórka pieniędzy na specjalistyczny wózek dla 15-letniej dziewczyny z Krosna, bez którego życie polegałoby na leżeniu w łóżku, w czterech ścianach.
Dominika Dajczak ma zdiagnozowany zespół wrodzonych wad mózgu: mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, niedowład czterokończynowy spastyczny. Wymaga pomocy we wszystkich czynnościach, ponieważ jest całkowicie niesamodzielna. Pomimo tego jest bardzo rozumna i cieszy się z życia na swój cudowny, bezinteresowny sposób.

Jest bardzo wesołą, uśmiechniętą i ciekawą świata dziewczyną. Lubi spacery, wyjazdy, spotkania rodzinne. Nawet okazjonalne turnusy oraz codzienne wizyty w ośrodku rehabilitacyjnym, które przecież wiążą się z intensywnymi ćwiczeniami, powodują u niej bezmiar szczęścia z powodu przebywania wśród rówieśników, znanych jej osób czy też po prostu dużej grupie ludzi.

Największym ograniczeniem Dominiki jest jej własne ciało. Wszystkie jej choroby wraz z bardzo mocną spastyką, czyli zaburzoną pracą mięśni, która polega na ich wzmożonym napięciu, nie pozwalają jej kontrolować w żaden sposób swojego ciała - nie trzyma osi, głowa opada. Wózek inwalidzki, którym i tak nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, zastępuje jej nogi. Jest jej oknem na świat!

Fakt, że jest niepełnosprawna, nie oznacza, że się nie rozwija. W związku z tym, jak każde dziecko po prostu rośnie. Dla jej rówieśników oznacza to tylko wymianę ubrań w garderobie, dla niej oprócz tego konieczna jest wymiana wózka inwalidzkiego.

Niestety w jej przypadku musi to być model, dzięki któremu będzie możliwe jej spozycjonowanie. Konieczne jest, aby miał poduszki, zagłówki, pasy, kliny, mocowania.

- Wszystko po to, aby ją na nim utrzymać. Dominika dużo rozumie i potrafi porozumiewać się niewerbalnie. Ekspresja jej twarzy mówi bardzo wiele, a dodatkowo mimiką oraz wzrokiem potrafi wskazywać to, czego potrzebuje, na co ma ochotę. Jednak gdy doświadcza bardzo dużych emocji, czy to związanych z radością, czy smutkiem reaguje jej ciało, które napinając się, potrafi wypinać się z wózka czy wręcz wyślizgnąć - czytamy na stronie siepomaga.pl, gdzie została zorganizowana zbiórka na zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego.

Ważne jest, aby nowy wózek był solidny i wyposażony w odpowiednie mocowania, jak również systemy antyodleżynowe. Niestety zakup takiego wózka to jak zakup samochodu - wiąże się z naprawdę sporym wydatkiem.

- Jest nam ciężko, ale nie zamienilibyśmy naszego życia na żadne inne. Staramy się tak wiele pokryć z własnych kieszeni: rehabilitacje, turnusy, lekarze, sprzęt - ale nie jesteśmy już w stanie pokryć wszystkiego. Niezręcznie nam prosić o pomoc, jednak nie możemy skazać naszej Dominiki na życie w zamknięciu. Z tego powodu prosimy o pomoc w zbiórce brakującej nam kwoty. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli znajdą się osoby, które zechcą nas wesprzeć i zapewnić Dominice dalsze życie wśród ludzi - napisali organizatorzy zbiórki.

Link do zbiórki na specjalistyczny wózek dla Dominiki Dajczak:

https://www.siepomaga.pl/dominika-dajczak?fbclid=IwAR0sJM381w0000HJyd21idJI78sjJllG1__1kK13inEezn9N2SAYt7mSbtE

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.