Posłuchaj:

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie zorganizował wystawę historyczną "Razem przez historię". Co można było na niej zobaczyć?
Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie zorganizował dzisiaj (10 marca) piątą już edycję wystawy historycznej. Można było zobaczyć historyczne dokumenty, czasopisma, znaczki, aparaty, militaria i przedmioty codziennego użytku, które użyczyli uczniowie, słuchacze oraz nauczyciele ze szkoły.

Dorota Bałuka z ZSKU w Krośnie poinformowała, że wśród nich znalazły się między innymi wszystkie wydania "Kuriera Polskiego", tzw. gadzinówki z okresu II wojny światowej, książki z okresu od początku XX wieku do lat 30. ubiegłego stulecia. Są dwa egzemplarze publikacji z pieczątką z czytelni Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krośnie, imienna karta tożsamości do przejazdu koleją wydana przez Stanisławowską Dyrekcję Kolei Państwowych w 1920 roku. Można było też zobaczyć kenkarty z czasów okupacji hitlerowskiej, różnego rodzaju świadectwa od dwudziestolecia międzywojennego po 1944 rok, odprawę dla żołnierza z 1913 roku, kalendarz krośnieńskiego "Sokoła" z 1935 roku, aparaty fotograficzne z okresu międzywojennego oraz militaria z i i II wojny światowej. Eksponowano też dwa zdjęcia niezidentyfikowanego do tej pory lotnika walczącego w czasie II wojny światowej w Bitwie o Anglię.

- Są również wydawnictwa propagandowe z okresu po II wojnie światowej, w tym bardzo dobrze zachowane albumowe wydanie "Sześcioletniego planu odbudowy Warszawy" autorstwa Bolesława Bieruta. Publikacja z wieloma zdjęciami i planami pochodzi z 1951 roku - powiedziała Dorota Bałuka.

Wystawa Razem przez historię w Krośnie

Na wystawie nie zabrakło też oryginalnych widokówek z Krosna i reprodukcji oraz widokówek okolicznościowych, banknotów i monet z zaborów austriackiego, rosyjskiego oraz z dwudziestolecia międzywojennego.

- Na szczególną uwagę zasługuje moneta z 1924 roku, która nigdy nie weszła do obiegu - dodała Dorota Bałuka.

Wystawa Razem przez historię w Krośnie

Osobną część stanowiły pamiątki z lat 1981-1982 po Józefie Szulu, działaczu NSZZ "Solidarność", które udostępniła jego córka, Barbara Marszałek, zastępca dyrektora ZSKU. Wśród nich są zdjęcia ze zjazdu "Solidarności" w Gdańsku, z uroczystości 3 Maja w 1981 roku w Krośnie, a także pamiątki z czasu internowania w Uhercach i Załężu.

Swoje stoisko miało także Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "GALICJA". Pasjonaci historii prezentowali militaria z okresu I i II wojny światowej.

- Pokazujemy między innymi bagnety, manierki, guziki, odznaczenia. Na pewno godne uwagi są wszystkie eksponaty związane z wojskiem z okresu II Rzeczpospolitej, w tym odznaka 48 Pułku Piechoty, która została znaleziona podczas rozbiórki domu w Krośnie - powiedział Artur Hejnar ze Stowarzyszenia "Galicja".

Wystawa Razem przez historię w Krośnie

Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa przygotowała na wystawę radiostacje wojskowe i amatorskie. Andrzej Zawiślak poinformował, że wśród nich znajduje się między innymi amerykańska przenośna radiostacja z okresu wojny wietnamskiej, radiostacja angielska z czasów wojny z Argentyną o Falklandy - Malwiny, a także nasobna radiostacja kamuflowana produkcji firmy Unitra Radmor, która była wykorzystywana przez Służbę Bezpieczeństwa, czy służby kryminalne MO w okresie PRL.

Wystawie towarzyszyła ekspozycja zdjęć z Krosna "wczoraj i dziś". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.