Policjanci podejrzewają, że rozbój popełniony na krośnieńskim przedsiębiorcy, może mieć związek z jego późniejszym morderstwem niespełna dziewięć lat później.
Do zdarzenia doszło 16 grudnia 2000 r. na ul. Lenarta w Krośnie. Do idącego chodnikiem 68-latka podeszło dwóch częściowo zamaskowanych sprawców, którzy zaatakowali mężczyznę, uderzając metalową rurką oraz kopiąc po całym ciele. Napastnicy ukradli należącą do ofiary saszetkę z pieniędzmi, po czym oddalili się w kierunku obiektów sportowych przy ul. Bursaki.

Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcami byli mężczyźni, wówczas w wieku 20-30 lat. Jeden z nich miał około 180 cm wzrostu, drugi z napastników był nieco niższy. Następnego dnia po zdarzeniu, funkcjonariusze zabezpieczyli skradzioną saszetkę, która prawdopodobnie została podrzucona w rejon przestępstwa przez osobę poruszającą się samochodem osobowym typu kombi, w kolorze zielonym.

Ulica Lenarta w Krośnie - miejsce, w którym doszło do rozboju
fot. archiwum KMP Krosno / Ulica Lenarta w Krośnie - miejsce, w którym doszło do rozboju

Prowadzone wówczas postępowanie nie przyczyniło się do ustalenia sprawców tego przestępstwa. Śledczy podejrzewają jednak, że rozbój popełniony na osobie krośnieńskiego przedsiębiorcy, może mieć związek z jego późniejszym morderstwem, do którego doszło w lipcu 2009 r.

Szczegółowa analiza zabezpieczonego wówczas materiału dowodowego dała podstawę do ponownego podjęcia śledztwa w tej sprawie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologii kryminalistycznej wyodrębniono obszary, które wymagają bardziej wnikliwej analizy i drobiazgowej weryfikacji.

Portrety pamięciowe sprawcy zabójstwa
Portrety pamięciowe sprawcy zabójstwa

Nowy wątek śledztwa realizują funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Policjanci współpracują ze śledczymi rzeszowskiego "Archiwum X", którzy badają sprawę zabójstwa krośnieńskiego przedsiębiorcy. Czynności nadzorowane są przez Piotra Krupińskiego Naczelnika Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji mogący pomóc służbom w rozwiązaniu tej sprawy, prosimy o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Krośnie tel. 47 828-35-05 lub Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie - email: sekretariat.wzkra@prokuratura.gov.pl.

Przypominamy


Do zabójstwa doszło 31 lipca 2009 r. Około godziny 13 do jednego z domów przy ul. Lenarta w Krośnie zapukał mężczyzna. Kiedy właścicielka otworzyła drzwi, napastnik wtargnął do środka, sterroryzował kobietę przedmiotem przypominającym pistolet i zażądał wydania pieniędzy oraz biżuterii. Bandyta skrępował swoją ofiarę i przez kilkadziesiąt minut czekał na powrót jej 77-letniego męża, który prowadził kantor wymiany walut na placu targowym przy ul. Legionów w Krośnie.

Kiedy gospodarz wszedł do domu, przestępca zaatakował go i ranił ostrym przedmiotem w szyję. Sprawca skradł mężczyźnie pas z saszetką, w której były pieniądze oraz biżuterię (między innymi pierścionki, złote łańcuszki, w tym jeden z przywieszką w kształcie serca) wydaną wcześniej przez jego żonę i uciekł prawdopodobnie w kierunku ul. Bursaki.

Po ucieczce bandyty, kobieta uwolniła się i wezwała pomoc. Obrażenia, których doznał jej mąż, okazały się tak rozległe, że nie udało się uratować jego życia.

Nie odnaleziono pistoletu P-83 wraz z amunicją, który legalnie posiadał zmarły od czasu, gdy w 2000 roku miał miejsce na niego napad. Na podstawie relacji świadków policji udało się stworzyć portret pamięciowy zabójcy. Ustalono również, że przestępca prawdopodobnie przebywał w rejonie ul. Lenarta dzień przed napadem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.