W Jedliczu odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe. Strażacy mogli ćwiczyć różne elementy działania, w tym układanie zapór przeciwpowodziowych.
W piątkowych, nocnych ćwiczeniach w Jedliczu wzięli udział strażacy z jedenastu Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Jedlicze.

Po krótkiej zbiórce strażacy udali się na miejsce ćwiczeń, czyli tereny pomiędzy ulicą Konopnickiej i Głowackiego, w pobliżu rzeki Jasiołka.

Ćwiczenia OSP w Jedliczu

Strażacy układali 36 przenośnych zapór przeciwpowodziowych z PVC, każda o długości 10 metrów, zakupionych w ubiegłym roku z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

- Chcemy sprawdzić jak szybko jesteśmy je w stanie rozłożyć i napełnić. Założyliśmy sobie, że będziemy rozkładać około dwóch godzin - mówił podczas ćwiczeń dh Marek Maciejowski, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu.

Układanie zapór przeciwpowodziowych

Wodę do zapór strażacy pobierali z rzeki Jasiołka. Następnie trafiała ona do czterech zbiorników brezentowych, z których była bezpośrednio pompowana do zapór.

Celowo wybrano na porę ćwiczeń godziny wieczorne. - Zazwyczaj woda przychodzi do nas w godzinach nocnych. Przy okazji sprawdzimy agregaty prądotwórcze i najaśnice - wyjaśnił dh Marek Maciejowski.

Zapody przeciwpowodzione PVC

Nad ćwiczeniami czuwało czterech strażaków z KM PSP w Krośnie pod dowództwem mł. kpt. Damiana Urbanka oraz inspektor ds. pożarniczych z Urzędu Gminy w Jedliczu Dawid Kmiecik. Ćwiczeniom pod dowództwem Komendanta Gminnego OSP dh Rafała Janochy przyglądał się m.in. zastępca burmistrza gminy Jedlicze Marcin Filip i przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Piotr Woźniak.

~Borowiaks

13-03-2023 10:47 3 0

Teraz układają -ćwiczą, a przyjdzie ulewa z góry i nawet nie odpalą żuka i wszystko będzie zalane co ma być zalane bo taka burza trwa max do godziny czasu
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.