Posłuchaj:

W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie rozmawiano o przedsiębiorczości akademickiej: jak zaprojektować swoją przyszłość oraz jak zostać architektem swojej kariery.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie zorganizowała dzisiaj (14 marca) w kampusie politechnicznym przy ul. Dmochowskiego Akademickie Forum Biznesu.

- Głównym zadaniem przedsiębiorczości akademickiej jest propagowanie i kreowanie postawy przedsiębiorczości. Jestem przekonana, że dzisiejsze forum spełni to zadanie, że nasza uczelnia taką postawę podczas dzisiejszego spotkania będzie propagować - powiedziała na wstępie dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie.

Dr hab., prof. PANS, Zbigniew Barabasz, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie podkreślił, że spotkanie pokazuje w sposób dobitny, iż warto zająć się w środowisku młodzieży tematem przedsiębiorczości i nigdy nie jest na to za wcześnie.

- Już w szkole podstawowej wybieramy ścieżkę kształcenia - liceum, technikum. Z kolei, gdy jesteśmy już w tych szkołach, to dalej planujemy studia, które pozwolą realizować nasze zainteresowania. A będąc na studiach podejmujemy często pierwsze inicjatywy zawodowe. Dzisiaj chcemy przybliżyć tą tematykę, zainspirować do tego typu działań - stwierdził rektor PANS Zbigniew Barabasz.

Forum biznesu w Krośnie
Forum odbyło się w auli PANS

Dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna zaznaczył, że przedsiębiorcy są kluczowym partnerem, tworzą miejsca pracy, a dzięki nim i pracownikom, możemy rozwijać nasze miasto.

- W ramach swoich możliwości tworzymy warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Przykładem tego może być między innymi Inkubator Przedsiębiorczości Krosno, który również może służyć ludziom młodym z określonymi pasjami, do tego, by mogli tam rozwijać swoje skrzydła - powiedział Tomasz Soliński.

Akademickie Forum Biznesu składało się z dwóch paneli. Moderatorami obydwu byli pracownicy naukowi PANS, dr inż. Małgorzata Górka oraz mgr inż. Daniel Biały. W pierwszym z nich, zatytułowanym "Zaprojektuj swoją przyszłość - nie daj się wyprzedzić rzeczywistości. Rynek pracownika - Rynek pracodawcy?" swoimi doświadczeniami podzieliły się osoby, które osiągnęły sukces zawodowy, zajmują prestiżowe stanowiska, i co najważniejsze, osoby, które zgodziły się podzielić swoimi doświadczeniami.

Uczestnicy forum biznesu w Krośnie
Zainteresowanie forum było duże. W auli zabrakło miejsc siedzących

Kamila Fedycka - Kustroń, specjalistka ds. informacji gospodarczej i doradztwa w Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno odpowiadając na pytanie, co jest dzisiaj potrzebne, żeby ruszyć z własnym biznesem: pieniądze, doświadczenie, czy dobry pomysł, stwierdziła, że najważniejsze są chęć i pasja, a środki się znajdą, gdyż jest wiele możliwości na uzyskanie dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej.

- W Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno stwarzamy możliwości dla osób, które mają pomysł, może nie do końca są jego pewne, czy nie do końca wierzą w swoje możliwości. Kierujemy ich działaniami, by mogły tutaj rozwinąć swoje skrzydła, by stali się przedsiębiorcami przez duże "P". Warto do nas przyjść i skonsultować swój pomysł - powiedziała Kamila Fedycka - Kustroń.

Mówi Kamila Fedycka - Kustroń

Agnieszka Sanocka - Zajdel, wiceprezes oraz dyrektor handlowy Grupy SPLAST podkreśliła, że sama jest przykładem na to, że warto wracać do Krosna. Jest absolwentką krośnieńskiego "Kopernika", później studiowała w Warszawie i Krakowie i wiele lat pracowała w Krakowie. Jednak za namową taty wróciła tutaj i nie żałuje.

- Rzeczy, które się dzieją tutaj nie są gorsze niż w świecie. Dzisiaj do nas do Krosna przyjeżdżają klienci z niemal całego świata, dostarczamy komponenty do prawie wszystkich krajów europejskich, ale również do Chin, USA, Kanady. Pokazuje to, że również w Krośnie biznes może się rozwijać. Firma rodzinna, którą jesteśmy daje choćby elastyczność i szybkość działania. Nie jest to jednak tylko sama rodzina, ale i ponad 750 osób pracujących w czterech zakładach produkcyjnych. Dodam, że w Krośnie jest również odpowiedni klimat dla rozwoju biznesu - stwierdziła Agnieszka Sanocka - Zajdel.

Z firmą Innergo, PANS współpracuje od lat, trafia do niej wielu studentów. Paweł Panasiuk, wiceprezes spółki Innergo podkreślił, że nikt za pracodawców nie odrobi zadania domowego, czyli ani szkoła średnia, ani uczelnia nie przygotują pracownika w 100, czy nawet w 80 procentach.

- Tak naprawdę to my kształtujemy te osoby w sposób, jaki potrzebujemy. Osoby, które zatrudnialiśmy w ostatnim czasie, zarówno z uczelni z Krosna, jak i innych, cechowało to, że chciały ciężko pracować, poświęcić czas na dalszy rozwój - zwrócił uwagę Paweł Panasiuk.

Wojciech Budziak
Wojciech Budziak (w środku), prezes Zarządu Agencji Marketingowej KS

Maciej Pętlak, wiceprezes zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, współwłaściciel firmy ERKO powiedział, że rynek pracownika w ostatnich latach bardzo się zmienił. Trzeba podejmować kroki, by się lepiej poznać na linii pracodawca - pracownik, by odpowiednio przeprowadzać procesy rekrutacyjne.

- Jako stowarzyszenie prowadzimy szereg lokalnych działań wspierających edukację na poziomie szkół średnich oraz podstawowych. Realizujemy projekt skierowany na budowanie podstaw przedsiębiorczych w tych szkołach - powiedział Maciej Pętlak.

Swoim doświadczeniem podzielił się również Wojciech Budziak, prezes Zarządu Agencji Marketingowej KS, związany także z PANS, szczególnie z kierunkiem marketing internetowy.

- W naszym regionie do tej pory nie było zbyt wiele agencji marketingowych, a szczególnie tak rozwiniętych i zaawansowanych jeśli idzie o zakres świadczonych usług. Problem był również z pracownikami. Jako firma musieliśmy się od początku nastawić na to, że całą wiedzę i doświadczenie przekażemy osobom, które do nas przyjdą i wykażą się chęcią do własnego rozwoju. Nie oczekujemy od nich doświadczenia i ukończenia kierunków marketingowych i praktyk, ale chęci do rozwoju i ciężkiej pracy - powiedział Wojciech Budziak.

Jakub Bobusia, dyrektor generalny firmy EBA zaznaczył, że osoby, które przychodzą do firmy, zwłaszcza z uczelni w Krośnie są bardzo dobrze przygotowane i świetnie się z nimi współpracuje, szybko odnajdują się w biznesie, w rzeczywistości, która zmienia się bardzo dynamicznie.

- PANS stawia wysoko poprzeczkę. Istotną kwestią są fundamenty, których uczelnia uczy bardzo dobrze i nie zawodzimy się na absolwentach - powiedział Jakub Bobusia.

Jakub Bobusia
Jakub Bobusia (w środku), dyrektor generalny firmy EBA

W drugiej części odbył się panel dyskusyjny "Jak zostać architektem swojej kariery?". Odpowiedzi na to pytanie uczestnicy spotkania szukali wspólnie z byłymi studentami, którzy mieli odwagę wejść na niełatwą ścieżkę własnego biznesu. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się absolwenci krośnieńskiej uczelni: Ewa Kiełtyka-Glazar, Patryk Soliński, Dominik Orzechowski, Marlena Chrobak, Barbara Łątka, Dawid Szewczyk, Katarzyna Kozubal, Aneta i Gabriel Zajdel, ojciec Grzegorz Ścieranka.

Absolwenci PANS Krosno
O pierwszych krokach w biznesie opowiadali absolwenci krośnieńskiej uczelni

Honorowy patronat nad Akademickim Forum Biznesu sprawowali przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz i prezydent miasta Krosna Piotr Przytocki. W spotkaniu wzięli udział między innymi zastępca prezydenta Krosna dr Tomasz Soliński, dr Rafał Polak, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i jednocześnie przewodniczący Rady Uczelni PANS, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno Bogusław Kogut, młodzież z I LO, studenci oraz wykładowcy krośnieńskiej PANS.

Jednym z patronów medialnych był portal terazKrosno.pl. Zobacz zdjęcia z forum:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.