Posłuchaj:

Fundacja 21 oraz Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21 zorganizowały 21 marca przemarsz ulicami Krosna na znak solidarności z osobami z trisomią 21.
Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Planeta 21, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21 oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie wzięli udział 21 marca w marszu z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Uczestnicy, w asyście funkcjonariuszy z KMP w Krośnie i Straży Miejskiej w Krośnie przemaszerowali z ulicy Wolności na ulicę Czajkowskiego, do przedszkola Planeta 21. Tam odbyło się spotkanie z uczniami krośnieńskich szkół (Niebieska 21, SP nr 8, Zespół Szkół Muzycznych, Zespół Szkół Elektryczno - Ogólnokształcących), w trakcie którego zaprezentowano film "Rycerz Stefan" o chłopcu z zespołem downa pokazujący nie tylko problem samej wady genetycznej, ale i funkcjonowanie najbliższej rodziny tego chłopca.

- Dzisiejsze spotkanie miało na celu pokazać młodym ludziom, że wśród nas funkcjonują osoby z zespołem downa. Chcieliśmy uświadomić młodzieży, że osoby z zespołem downa mają prawo do życia, do normalnego funkcjonowania, takiego, jak oni - powiedziała Renata Kopacz, założycielka Fundacji 21.

Marsz w Krośnie

Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21 funkcjonuje w dwóch budynkach: przy ul. Wolności 1, gdzie są dwie grupy trzylatków i jedna grupa czterolatków, łącznie 43 dzieci, oraz w budynku przy ul. Czajkowskiego 51 (jedna grupa pięciolatków i dwa oddziały zerówkowe, łącznie 45 dzieci).

Kontynuacją przedszkola jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa Niebieska 21, która znajduje się także w budynku przy ul. Czajkowskiego 51.

Do Planety 21 uczęszczają zarówno dzieci zdrowe, których jest większość, jak i z dysfunkcjami, z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczęszczają dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, czyli dzieci z autyzmem, których obecnie jest coraz więcej i dzieci z wadami genetycznymi, nawet bardzo rzadkimi.

Objęte są one terapią logopedyczną, psychologiczno-pedagogiczną, zajęciowo-ruchową z elementami integracji sensorycznej. Na co dzień wykorzystywane są różne metody terapii i pracy z dziećmi, zarówno znane w całej Polsce, jak i bardzo unikatowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.