Posłuchaj:

22 marca w Lubatówce, gm. Iwonicz-Zdrój oddano do użytku wielofunkcyjny budynek na potrzeby lokalnej społeczności. Co się w nim znajduje?
Na ten dzień mieszkańcy Lubatówki, najmniejszej miejscowości w gminie Iwonicz-Zdrój, bo liczącej 1200 osób, czekali długo. Ostatni poważniejszy remont domu ludowego był przeprowadzony około 30 lat temu.

22 marca br. otwarto piękny, wielofunkcyjny budynek, w którym swoje miejsce znalazła sala widowiskowa z pełnym zapleczem, także kuchennym i sanitarnym, przedszkole, punkt lekarski, remiza miejscowej jednostki OSP. Na poddaszu są też pomieszczenia dla różnych organizacji pozarządowych oraz biblioteka.

Witold Kocaj
Burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj

- Jesteśmy zadowoleni, że mieliśmy odwagę podjąć decyzję o kompleksowej przebudowie domu ludowego w Lubatówce, na obiekt już na miarę XXI wieku, w tak trudnym czasie. Przypomnę, że była ona prowadzona w czasie pandemii, później wybuchła wojna w Ukrainie oraz w czasie znacznej podwyżki cen za materiały budowlane. Na szczęście poradziliśmy sobie z tym i dzisiaj możemy oglądać efekty pracy. Mam nadzieję, że budynek ten będzie służył przez lata mieszkańcom tej miejscowości - powiedział burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj.

Symboliczne przecięcie wstęgi w Lubatówce
Symboliczne przecięcie wstęgi

Cała inwestycja kosztowała ponad 7,5 mln zł. W olbrzymiej części (5,5 mln zł) została sfinansowana z budżetu gminy Iwonicz-Zdrój. Gmina otrzymała też wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji lokalnych w kwocie 2 mln zł. Projekt przebudowy wykonał Oktawian Woźniak z firmy Dominex z Krosna, a prace budowlane prowadzone od lata 2021 roku prowadziła firma Solkan z Rzeszowa.

W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi poseł Piotr Babinetz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba, komendant miejski policji w Krośnie insp. Leszek Buryła, komendant miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak, prezes firmy Solkan Konrad Łoboda, władze gminy Iwonicz-Zdrój z przewodniczącym Rady Miejskiej Rajmundem Boczarem oraz burmistrzem Witoldem Kocajem i zastępcą burmistrza Jackiem Ryglem. Posła Piotra Uruskiego reprezentowała dyrektor biura Aneta Figiel, która odczytała okolicznościowy list.

Budynek poświęcił proboszcz parafii Lubatówka ks. Janusz Korzępa.

Część artystyczną przygotowało przedszkole w Lubatówce.

Przedszkolaki z Lubatówki
Przedszkolaki z Lubatówki

Krzysztof Zima, sołtys Lubatówki, prezes miejscowej jednostki OSP przypomniał, że wcześniej w tym miejscu funkcjonowały te same instytucje co obecnie, ale inaczej rozmieszczone. Na dole była straż pożarna, ośrodek zdrowia, "sala weselna". Na piętrze znajdowało się biuro sołtysa, biblioteka, świetlica środowiskowa oraz przedszkole. Nie było natomiast zagospodarowane poddasze.

- W tej chwili wszystko jest już zagospodarowane w taki sposób, że całe piętro, oprócz biura sołtysa, można było oddać na potrzeby przedszkola. Dodam, że do tej pory bolączką była kuchnia i łazienki. Dzisiaj mamy zarówno kuchnię jak i łazienki z prawdziwego zdarzenia - stwierdził Krzysztof Zima.

Krzysztof Zima
Sołtys Lubatówki Krzysztof Zima

Burmistrz Witold Kocaj poinformował, że w czerwcu zostanie oddany do użytku po remoncie dom ludowy w Iwoniczu (koszt około 6 mln zł). Rozpoczęta została również przebudowa domu ludowego w Lubatowej (koszt około 10 mln zł, w tym dofinansowanie 8,1 mln zł). Planowany termin oddania do użytku to 2024 rok.

- Będziemy mieli już wtedy wszystkie domy ludowe faktycznie na poziomie XXI wieku - dodał Witold Kocaj.

~obserwator

26-03-2023 18:50 4 3

Ludzie zmieńcie myślenie. Budujcie to co tworzy miejsca pracy i wytwarza dochód a nie straty
Odpowiedz

~szczery

24-03-2023 13:27 5 8

Żeby tak miejsca pracy powstały jak te Domy Kultury potrzebne tylko włodarzom gmin żeby przy następnych wyborach móc się chwalić, że czego to oni nie zrobili dla mieszkańców. Ciekawe ile młodych skorzysta z takich obiektów? Oj, przepraszam, młodzi już dawno wyjechali za granicę lub do dużych miast… wiatr będzie chulać po tych obiektach…
Odpowiedz

~chłop-swój

24-03-2023 13:23 3 5

Co będą wyczyniać..., wesela będą robić, wesela..., w szklane lniane, dwa serca, nafta.....a to będzie stało i brudem zarastało! Typowe ładowanie kasy tam gdzie się jak najmniej używa - na pokaz, a chodników brak i drogi dziurawe!
Odpowiedz

~Gość

23-03-2023 19:43 3 9

Utrzymanie nowego domu jest tańsze niż starego. Nowy obiekt zast na gwarancji i może to być nawet 10 lat o ile taka umowę zawarto z wykonawcą. Na obiekcie zamontowanych jest dużo ogniw fotowoltaicznych , chyba 100 kw. Także w lecie powinno im prądu starczyć.
A co będą tam wyczyniać? Pewnie z radością korzystać ze wszystkiego co tam jest.
Odpowiedz

~piąty zastępca

23-03-2023 08:36 9 6

I kto te domy ludowe utrzyma??? Jaki jest roczny koszt?
Odpowiedz

~Sceptyk

22-03-2023 13:55 8 8

A co takiego wielofunkcyjni Lubatówkowianie będą wyczyniać w tym wielofunkcyjnym domu ludowym ?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.