Posłuchaj:

Rada Miasta Krosna zdecydowała, że sala, gdzie odbywają się obrady, będzie nosić imię Ignacego Łukasiewicza.
Na dzisiejszej (30 marca) sesji, krośnieńscy radni podjęli uchwałę o nadaniu Sali Obrad Rady Miasta Krosna imienia Ignacego Łukasiewicza.

W projekcie uchwały przypomniano postać Ignacego Łukasiewicza i jego związki z Krosnem. 6 stycznia 1866 r. Rada Miasta Krosna po raz pierwszy w swojej historii przyznała zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krosna właśnie Ignacemu Łukasiewiczowi. W późniejszym okresie na terenie Krosna upamiętniano tę postać poprzez budowę pomnika zaprojektowanego przez Jana Floriana Raszkę, który został odsłonięty w 1932 r. czy nadaniem imienia Ignacego Łukasiewicza ulicy oraz Zespołowi Szkół Naftowo-Gazowniczych.

- Związki Łukasiewicza z Krosnem to przede wszystkim związki z miastem, które pełniło funkcje administracyjne jako siedziba powiatu oraz gospodarcze i społeczne względem sąsiednich miejscowości położonych na terenach roponośnych - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W 1865 r. wynalazca i przedsiębiorca postanowił osiąść w podkrośnieńskiej Chorkówce, gdzie zakupił wieś wraz z przyległym folwarkiem Leśniówka. Tu wybudował nowoczesną rafinerię, położoną w sąsiedztwie kopalni ropy naftowej w Bóbrce, którą osobiście kierował. Miejsce zamieszkania, połączone z aktywnością zawodową, społeczną i polityczną, związało Łukasiewicza z Krosnem na stałe.

W 1868 r. Ignacy Łukasiewicz wszedł do Rady Powiatowej w Krośnie, która mieściła się w gmachu przy obecnej ul. Szczepanika.

-Największą wagę przykładał do spraw drogownictwa, istotnych z punktu widzenia rozwoju przemysłu naftowego. Ówcześni mawiali, że w powiecie krośnieńskim drogi są brukowane guldenami Łukasiewicza. Zapoczątkował on również akcję obsadzania dróg drzewami owocowymi. Jako wymarzony kredytodawca powiatu, udzielał bezprocentowych kredytów na budowę dróg i regulację rzek - czytamy w uzasadnieniu.

W 1876 r. Łukasiewicz został wybrany posłem gmin wiejskich do Sejmu Krajowego we Lwowie z okręgu Krosno Dukla Żmigród.
Zasługi Ignacego Łukasiewicza zostały również docenione przez Sejm RP, który powołał go na jednego z patronów roku 2022. W styczniu 2022 r. obchodzona była 140. rocznica jego śmierci, a w marcu 200. rocznica urodzin.

Odsłonięcie pomnika Ignacego Łukasiewicza. Powrót do 1932 roku
- Ignacy Łukasiewicz kojarzony z rozwojem przemysłu naftowego nie tylko w regionie, ale i na świecie dzięki swej działalności naukowej, społecznej i zaangażowaniu politycznemu przyczynił się do rozwoju miasta Krosna, 6 stycznia 1866 r. stał się jego honorowym obywatelem a nadanie jego imienia Sali Obrad Rady Miasta Krosna, będzie nie tylko wyrazem szacunku dla jego zasług, ale formą dbałości o naszą lokalną historię - podkreślono w uzasadnieniu nadania imienia sali obrad Rady Miasta Krosna.

Na ścianie sali zawisł obraz przedstawiający postać Ignacego Łukasiewicza, który został symbolicznie odsłonięty przez przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Kubita i prezydenta Piotra Przytockiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.