Posłuchaj:

Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie od 31 marca ma patrona. Nowy sztandar ufundował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
31 marca br. w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia gen. Józefa Maczka. Termin został wybrany nieprzypadkowy. Nowy patron szkoły urodził się dokładnie 131 lat temu, 31 marca 1892 roku.

Wniosek o nadanie imienia generała Stanisława Maczka III Liceum Ogólnokształcącemu oraz Technikum nr 5 wchodzącym w skład Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie został skierowany 19 stycznia 2023 r. przez Radę Szkoły do organu prowadzącego wraz z uzasadnieniem. Radni podjęli jednogłośnie uchwałę w lutym na sesji Rady Miasta Krosna.

Uroczystość w Kościele

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od mszy św. koncelebrowanej w kościele parafialnym w Krośnie - Turaszówce, której przewodniczył metropolita przemyski ks. arcybiskup Adam Szal, a homilię wygłosił ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W trakcie mszy został poświęcony nowy sztandar szkoły, który na ręce dyrektora krośnieńskiego "Elektryka" Marka Kubita, przekazał fundator: Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk. Akt nadania odczytał płk. Artur Frączek.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem szkoły.

Nadanie elektrykowi imienia generała maczka

Dyrektor Marek Kubit powiedział, że pomysł na nadanie imienia rodził się długo. Jednym z kandydatów był generał Stanisław Maczek.

- Ja również optowałem, żeby właśnie tą postać wybrać za patrona naszej szkoły. Widziałem z jakim szacunkiem odnosił się mój 90-letni wujek do swojego dowódcy, generała Stanisława Maczka. Również wartym podkreślenia jest życie generała i to, że pomimo wielu przeciwności losu, był niepokonanym żołnierzem. Podkreślamy też początki drogi wojskowej generała. W 1918 roku przybył do Krosna i stąd z żołnierzami z naszych okolic wyruszył na odsiecz w kierunku Lwowa - powiedział dyrektor Marek Kubit.

Zaapelował też do uczniów, aby sztandar z wyhaftowanymi słowami: "Bóg", "Honor", "Ojczyzna", "Nauka" traktowali jak ściągę na życie, gdyż w nich zawarte jest wszystko.

Władze miasta Krosna

Akt nadania imienia szkole oraz pieczęcie wręczyli przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit oraz prezydent Piotr Przytocki wraz z zastępcą Bronisławem Baranem.

Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że to dla niego ogromny honor i zaszczyt, że może dzisiaj w Krośnie wręczyć szkole sztandar, a uroczystość połączona jest z nadaniem szkole imienia Stanisława Maczka.

- Jest to postać niezwykle ważna w polskiej historii, jedna z ważniejszych w dziejach nie tylko Rzeczypospolitej, ale i Europy i świata. To generał, który nie przegrał żadnej bitwy, to generał, który prowadził swoich żołnierzy do zwycięstwa nie tylko w imię niepodległości Polski, ale również w imię niepodległości Europy. Warto pamiętać, że wolność Belgii, Francji, Holandii była zasługą generała Maczka i jego żołnierzy. Dzisiejsza uroczystość i udział w niej młodzieży, jest dowodem na to, że pamiętamy i jesteśmy wdzięczni generałowi Maczkowi i jego żołnierzom - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Odsłonięcie tablicy Maczka w Elektryku

Decyzją Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, medalem "Pro Patria" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny uhonorowani zostali: ks. dr Waldemar Janiga, ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Katarzyna Zajdel - przewodnicząca Rady Szkoły i przewodnicząca komitetu organizacyjnego dzisiejszej uroczystości oraz Jacek Ślączka, autor książki "Z Krościenka Wyżnego ku Niepodległości. Lotna Kompania 4. Dywizji Piechoty porucznika Maczka w walkach o granice odrodzonego państwa polskiego".

Z okazji nadania imienia, w holu szkoły odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa poświęcona generałowi oraz jego żołnierzom, a apel pamięci odczytał podporucznik Michał Porożyński.

Nadanie medali Pro Patria

Można było również oglądnąć wystawę "Ile Polski w szkockiej mgle" oraz "Życie codzienne żołnierzy I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych" przygotowaną przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie; wystawę "Z Krościenka Wyżnego ku Niepodległości" udostępnioną przez Jacka Ślączkę. Janusz Kubit zaprezentował materiały dotyczące kompanii krośnieńskiej, a Marek Wiatr postać pułkownika Władysława Deca. Cenne eksponaty udostępniło też Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, a wystawę okolicznościowa przygotowało Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych z Krosna, a Muzeum Marii Konopnickiej z Żarnowca udostępniło materiały dotyczące żołnierza kompanii krośnieńskiej Jana Ziemskiego. Wystawę uzupełniły materiały przygotowane przez pracowników "Elektryka".

Uczniowie elektryka

Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa ze sztandarem I Batalionu Strzelców Podhalańskich, wojskowa orkiestra dęta oraz poczty sztandarowe. Wśród gości znaleźli się między innymi posłowie Joanna Frydrych i Piotr Babinetz, generał brygady Grzegorz Barabieda, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, przedstawiciele szkół oraz rodziny żołnierzy, którzy walczyli u boku generała Maczka.

Wystawa poświęcona generałowi Maczkowi w Elektryku

W drugiej części, w sali marmurowej zespołu krytych pływalni, odbyła się sesja naukowa, którą poprowadził Kanclerz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie Franciszek Tereszkiewicz. Prelegentami byli: minister Jan Józef Kasprzyk, ksiądz prof. dr hab. Józef Marecki oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos.

~SOMGORSI

01-04-2023 19:50 1 4

Patronem powinien zostać Lechu ''elektryk'' Wałęsa ps. Bolek.
Odpowiedz

~Waz

01-04-2023 11:02 5 6

Co w tym pięknego ? Uroczystość jak każda inna
Odpowiedz

~Kris

31-03-2023 21:45 0 11

Piękna uroczystość. Tylko tak się zastanawiam co tam robi Stefański? On musi wszędzie się pchać, czy może kampanie na październikowe wybory robi? Może chciał sobie przypomnieć jak to na PWSZ kurtki wydawał haha
Odpowiedz

~haha

31-03-2023 17:25 6 9

To było otwarcie seminarium, że tylu księży było?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.