Posłuchaj:

Ruszają przygotowania do modernizacji istniejącej linii elektroenergetycznej 400 kV Krosno Iskrzynia - Lemešany.

Połączenie elektroenergetyczne Polska - Słowacja


Linia 400 kV Krosno Iskrzynia - Lemešany została oddana do użytku w 1998 r. Łączy Polskę ze Słowacją. Na terenie naszego kraju liczy 43 km i przebiega przez teren sześciu gmin (Haczów, Korczyna, Rymanów, Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój oraz Dukla).

Ponieważ linia częściowo przebiega przez tereny górskie, w których panują trudne warunki atmosferyczne (m.in. silne wiatry, duże opady śniegu, mocne oblodzenie przewodów), konieczne jest wzmocnienie jednego jej fragmentu.

Zaplanowana modernizacja poprawi bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej w południowo-wschodniej części kraju. Dzięki przeprowadzonym pracom wzmocniona zostanie stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zwiększone zostaną możliwości wymiany pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Słowacji.

Zakres prac


Na całej długości linii wymieniony zostanie jeden przewód odgromowy, który zabezpiecza infrastrukturę przed wyładowaniami atmosferycznymi w trakcie burzy. Stary przewód zostanie zdjęty, a na jego miejsce zawieszony zostanie nowy, odpowiadający obecnym standardom technicznym. Dodatkowym elementem modernizacji będzie wymiana 4 istniejących słupów oraz postawienie 3 nowych słupów. Po zakończeniu prac przebieg linii, podobnie jak jej napięcie, pozostaną bez zmian.

Wpływ prowadzonych prac na otoczenie będzie nieznaczny i krótkotrwały. Ruch na lokalnych drogach będzie niewielki, nie będzie też konieczności wyłączenia dróg z użytkowania na czas transportu czy prowadzenia prac.

Modernizacja lini energetycznej

Ruszają przygotowania


Aktualnie prowadzone są prace projektowe, trwa także pozyskiwanie odpowiednich zgód i zgłaszanie planowanych prac do właściwych urzędów. W marcu przedstawiciele inwestora - Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz wykonawcy - SPIE Elbud Gdańsk, spotkali się z władzami gmin położonych na trasie modernizowanej linii. W trakcie rozmów z samorządowcami omówione zostały m.in. kwestie techniczne, formalno-prawne oraz harmonogram inwestycji.

W nadchodzących tygodniach przedstawiciele wykonawcy będą się kontaktowali z właścicielami nieruchomości, na których mają być prowadzone prace.

Harmonogram modernizacji linii


Wstępne prace budowlane rozpoczną się latem 2023 r. Przeprowadzenie głównych prac zaplanowano na wiosnę 2024 r. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na początek 2025 r.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.