14 uczniów Gastronomika wraz z opiekunami odbyło trzy tygodniowy staż w Portugali.
"W poszukiwaniu smaku" to kolejny projekt finansowany przez Unię Europejską realizowany w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju w ramach programu Erasmus+. Tym razem, podczas pierwszego etapu, 14 uczniów Gastronomika wraz z opiekunami wyruszyło na 3 tygodnie na staż zawodowy do Lizbony, stolicy Portugalii. Kucharze, cukiernicy i hotelarze zdobywali doświadczenie zawodowe i życiowe w kraju odkrywców nowych lądów.

Uczniowie z Gastronomika w Posrtugali

Uczniowie przygotowali się do wyjazdu podczas zajęć integracyjnych, kulturowych, warsztatów gastronomicznych i fotografii kulinarnej, uczyli się podstaw języka portugalskiego i powtarzali język angielski potrzebny w pracy i podróży, odświeżyli też zasady BHP i udzielania pierwszej pomocy.

Wyruszając do Lizbony uczestnicy projektu nie podejrzewali, że znajdą się w innej galaktyce, a to za sprawą miejsca, które na 3 tygodnie stało się ich domem. Hostel The Red Jedi pod względem komfortu zadowoli każdego lokatora, i każdego zamieni w fana Gwiezdnych Wojen, a pobliska lokalna jadłodajnia U Luisa dostarczy lokalnego kolorytu słynnych lizbońskich dzielnic Alfama i Graca.

Podczas stażu każdy uczeń pracował w dobranym do swoich umiejętności miejscu pod okiem doświadczonych szefów kuchni, mistrzów cukiernictwa i hotelarzy. Słynące z wieloletniej tradycji cukiernie Versailles de Belem, Benard i Confeitaria Imperial odsłaniały przed uczniami z Iwonicza-Zdroju tajniki wyrabiania typowych portugalskich wypieków i deserów, wysokiej klasy restauracje Palacio Chiado, Lumen i Chimarrao Expo pokazały stażystom techniki sporządzania potraw w tym tych z owoców morza i ryb, a 4-gwiazdkowy hotel Lumen uczył właściwej pracy i postawy hotelarskiej. Stażyści docenili jakość wybranych miejsc stażu, a także atmosferę, jaka panuje wśród pracowników, wspólne posiłki, opiekę i pomoc. Miejsca stażu dobrał wraz z Zespołem Projektowym portugalski partner projektu, firma MBC Portugal.

wyjazd uczniów do Portaugali

Podczas wizyty monitorującej i rozmów z opiekunami stażu w miejscach praktyk, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju Jan Barsznica i koordynator projektu Agnieszka Kasprzyk-Sowa usłyszeli wiele pochwał. Stażyści z Gastronomika szkoły wyróżniali się punktualnością, pracowitością, chęcią do nauki, inicjatywą zawodową. Opiekunowie podkreślali ich precyzję, estetykę pracy i zachowanie porządku na stanowisku pracy. Manager jednej z restauracji powiedziała: "Nie wiem jak w waszej szkole uczycie, co robicie, ale musicie tak robić dalej, bo tworzycie wspaniałych fachowców."
Dyrektor odwiedził wszystkich uczniów w miejscach stażu, rozmawiał z opiekunami, skontrolował dokumentację projektową. Zdecydował o podtrzymaniu współpracy z partnerem MBC i wyborem Lizbony na miejsce kolejnych projektów realizowanych w ZSGH.

Wyjazd na staż poza praktyką w zakładach pracy to także poznawanie kraju, jego kultury, języka i ludzi. Uczniowie Gastronomika odwiedzili tak ważną dla całego świata Fatimę, byli na słynnej z gigantycznych fal plaży w Nazare, spacerowali po średniowiecznym urokliwym wpisanym na listę UNESCO miasteczku Obidos, przemierzyli wzdłuż i wszerz na piechotę, metrem, promem, autobusem, tramwajem przepiękną stolicę kraju Lizbonę, zajrzeli do Sintry i tajemniczego ogrodu Quinta de Regaleira, dotarli do najdalej na zachód wysuniętego punktu Europy Cabo da Roca, podziwiali park narodowy Arrabida, plażowali na 20-kilometrowej plaży Costa da Caparica. Sami zrobili też swoje własne azulejos, czyli tradycyjne błękitne kafle, szkolili się na warsztatach kuchni portugalskiej i próbowali lokalnych potraw, w tym słynnych pysznych pasteis de Belem.

wyjazd uczniów do Portugali

26 kwietnia uczestnicy projektu opowiedzą rówieśnikom i młodszym uczniom okolicznych szkół podstawowych o swoim zawodowym i kulturowym doświadczeniu zdobytym w Portugalii podczas eventu "Odkryj z nami Portugalię".
Tymczasem kolejna grupa 14 uczniów przygotowuje się w ramach tego samego projektu do wrześniowego wyjazdu na staż do Andaluzji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.