Posłuchaj:

Znamy szczegóły 40. edycji Karpackiego Wyścigu Kolarskiego pamięci Wacława Felczaka. 3 maja przejedzie malowniczymi trasami przez gminy Iwonicz-Zdrój i Rymanów.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie odbyła się dzisiaj (17 kwietnia) konferencja, podczas której zaprezentowano szczegóły 40. edycji Karpackiego Wyścigu Kolarskiego pamięci Wacława Felczaka. Jest to wyścig dla zawodników do lat 23.

Głównym partnerem wyścigu jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik przypomniał, że został on zapoczątkowany w roku 1975. Od samego początku poświęcony jest kurierom Polskiego Państwa Podziemnego, organizowany na ich cześć i wiedzie przez Polskę, Słowację i Węgry.

Wymienił też nazwiska słynnych kolarzy, którzy startowali w wyścigu, w tym Lecha Piaseckiego, Jana Svoradę, Piotra Wadeckiego, Rafała Majkę.

- Na naszym terenie wyścigi kolarskie zawsze miały wielu sympatyków. Gmina Rymanów była przez wiele lat współorganizatorem, wraz z Iwoniczem-Zdrojem, Soliną oraz Jedliczem, Wyścigu o Puchar Uzdrowisk Karpackich. Dlatego, jak Tomasz Wójcik, dyrektor Karpackiego Wyścigu Kolarskiego pamięci Wacława Felczaka złożył nam propozycję zorganizowania tutaj etapu, postanowiliśmy, że wyścig kolarski o randze międzynarodowej powróci do naszej gminy. Jest to na pewno jedna z form promocji naszych gmin uzdrowiskowych - powiedział burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec.

Karpacki Wyścig Kolarski pamięci Wacława Felczaka zawita do gmin Iwonicz-Zdrój i Rymanów

W organizację wyścigu włączyła się również sąsiednia gmina Iwonicz-Zdrój.

- Tegoroczny etap z Iwonicza-Zdroju do Rymanowa-Zdroju będzie szczególnym, gdyż będzie przebiegał przez nasze dwie gminy uzdrowiskowe. Na pewno jest to duże wyzwanie organizacyjne, ale myślę, że dzięki współpracy wielu społeczników i służb, uda się wszystko zorganizować na jak najwyższym poziomie - podkreślił burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj.

Oprócz samorządów Iwonicza-Zdroju i Rymanowa partnerem wyścigu jest między innymi Uzdrowisko Rymanów S.A, które zapewnia wodę z Rymanowa-Zdroju dla kolarzy na całej trasie od Budapesztu do Rymanowa-Zdroju.

Wyścig rozpocznie się 29 kwietnia w Budapeszcie w dzielnicy Csepel drużynową jazdą na czas na dystansie 4 km. Następnego dnia kolarze przeniosą się do Słowacji, gdzie będą rywalizować na dystansie 142 kilometrów ze startem i metą w miejscowości Banovce nad Bebravou. Zawodnicy będą zdobywali punkty na trzech lotnych premiach i pięciu premiach górskich. 1 maja kolarze będą się ścigać również w Słowacji na 138-kilometrowej trasie ze startem i metą w Starej Lubovni (trzy lotne premie i pięć premii górskich).

Karpacki Wyścig Kolarski pamięci Wacława Felczaka zawita do gmin Iwonicz-Zdrój i Rymanów

Na dwa ostatnie etapy zawodnicy przeniosą się do Polski. Najpierw 2 maja pojadą z zapory w Niedzicy do Podegrodzia (142 km - trzy lotne premie i sześć premii górskich).

Wyścig zakończy się 3 maja w powiecie krośnieńskim na trasie z Iwonicza-Zdroju do Rymanowa-Zdroju liczącej 136 km (trzy lotne premie i sześć premii górskich).
Kolarze wystartują z okolic Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju.

- Następnie pojadą na górę Przymiarki, po czym zjadą do Bałucianki i skręcając w lewo udadzą się do Rymanowa-Zdroju i dalej Rymanowa. Z drogi wojewódzkiej skręcą w lewo na drogę krajową nr 28, gdzie w Klimkówce na górce skręcą w kierunku centrum miejscowości i pojadą do Iwonicza-Zdroju i dalej w kierunku Przymiarek. Trasę tą pokonają trzykrotnie, a meta będzie zlokalizowana w Rymanowie-Zdroju na wysokości basenu - powiedziała uczestnicząca w konferencji Kaja Rysz z Rymanowa-Zdroju, kolarka brytyjskiej grupy zawodowej Lifeplus-Wahoo, która przygodę z kolarstwem zaczynała w grupie MTB Rymanów.

W tym roku, na chwilę obecną, start w wyścigu zapowiedziało 130 zawodników z 25 narodowości reprezentujących drużyny z 15 krajów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.