Posłuchaj:

Zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie oraz Nadii Puc także z SP nr 4 zakończyły się XV Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół podstawowych. Zostały zorganizowane tradycyjnie przez Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie.
W tym roku do rywalizacji na obiektach krośnieńskiej "Naftówki" przystąpiło 20 kwietnia br. 17 drużyn ratowniczych z naszego regionu oraz gościnnie dwie ze Słowacji. Tradycyjnie już, młodzież po rozwiązaniu testu wiedzy z pierwszej pomocy, udzielała praktycznej pomocy w dwóch ogniskach urazowych. W tym roku był to wypadek komunikacyjny ("kobieta w ciąży kierująca samochodem osobowym straciła panowanie nad kierownicą i wjechała w mur, a po wyjściu z auta straciła przytomność. Pasażerka wskutek zderzenia samochodu z murem dostała ataku padaczki") oraz wypadek na boisku piłkarskim ("podczas bójki kibiców, jeden z nich po uderzeniu w twarz miał masywny krwotok z nosa, a drugi wbity nóż w rękę").

Uczestnicy mistrzostw prowadzili także resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej.

Główne trofeum - "Puchar Prezydenta Miasta Krosna" zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie w składzie: Nadia Puc, Patrycja Bieszczad i Jagoda Miąsik.
Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Korczynie (Patrycja Wiśniewska, Laura Chodak, Zuzanna Malinowska), a na trzecim Szkoła Podstawowa nr 15 w Krośnie (Lena Małysz, Magdalena Duran, Sandra Podgórska).
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli kolejno młodzi ratownicy z SP w: Jaśliskach, Iwoniczu-Zdroju, Trześniowie, Milczy, Lubatowej, Jedliczu i Besku.
W mistrzostwach wzięły udział również szkoły podstawowe z: Lubatówki, nr 3 w Krośnie, ZSP w Rymanowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaszczwi, ZSP nr 1 we Frysztaku, Łęk Dukielskich i Iwli.

XV Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych zespołów ufundowali: prezydent Krosna za pierwsze miejsce, prezes ZR PCK w Krośnie za drugie miejsce, Komendant Miejski PSP w Krośnie za trzecie miejsce, dyrektor "Naftówki" dla zespołów ze Słowacji.

Pucharami i upominkami nagrodzono także najlepsze zespoły w ogniskach urazowych: Szkoła Podstawowa w Korczynie (ognisko "Resuscytacja krążeniowo-oddechowa", puchar ufundowała i wręczyła Joanna Bukowczyk, dyrektor SPPR w Krośnie), Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie (ognisko "Boisko sportowe", puchar Joanny Kubit, dyrektor ZSNG w Krośnie), Szkoła Podstawowa w Lubatowej (ognisko "Wypadek komunikacyjny", puchar Stanisława Radzika, prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego wręczył skarbnik klubu Marian Baran), Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie ("Testy-wiedza", puchar Romualdy Wojnar, wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie).

W klasyfikacji indywidualnej (test z pierwszej pomocy) zwyciężyła Nadia Puc (SP nr 4 Krosno) przed Patrycją Bieszczad (SP nr 4 Krosno) i Oliwią Zawadą (SP Jaśliska). W pierwszej dziesiątce znaleźli się również: Jagoda Miąsik (SP nr 4 Krosno), Wiktor Turek (SP Iwonicz-Zdrój), Magdalena Szczurek (SP Lubatowa), Magdalena Duran (SP nr 15 Krosno), Piotr Ziobrowski (SP nr 1 Frysztak), Milena Jakieła (SP Lubatowa) i Sandra Podgórska (SP nr 15 Krosno).

XV Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

W trakcie trwania mistrzostw uczestnicy, a także uczniowie Naftówki i przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 1, mogli obejrzeć sprzęt i zapoznać się z charakterem pracy służ odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Była możliwość poznać wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego (SPPR Krosno), wozów straży pożarnej (JRG PSP Krosno oraz OSP Dukla), radiowozów Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie i Straży Miejskiej. Dla zainteresowanych uczestników zmagań prowadzone były też warsztaty z pierwszej pomocy z elementami pomocy kwalifikowanej.

Zwycięski zespół SP Nr 4 z Krosna z organizatorami i sponsorami
Zwycięski zespół SP Nr 4 z Krosna z organizatorami i sponsorami

Zbigniew Moskal z ZSNG w Krośnie, organizator mistrzostw, od lat propagujący temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podkreślił, że od początku głównym celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów szkół podstawowych i należy się cieszyć, iż rośnie poziom umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

- Duża w tym zasługa opiekunów przygotowujących młodzież do zmagań ratowniczych. Potrafią oni dostrzec i rozwijać te piękne i pożyteczne pasje u młodzieży. Potrafią wydobyć to, co ma w sobie najlepsze, chęć działania, także pomocy drugiej osobie - podkreślił Zbigniew Moskal.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.