Posłuchaj:

Dzisiaj (21 kwietnia) oficjalnie rozpoczęto budowę ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między węzłami Krosno (wcześniej Iskrzynia) i Miejsce Piastowe.
Inauguracja budowy drogi ekspresowej S19 Krosno (wcześniej Iskrzynia) - Miejsce Piastowe odbyła się dzisiaj w Krościenku Wyżnym, przy drodze krajowej nr 19. W symbolicznym wbiciu łopaty udział wzięli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber; poseł Adam Śnieżek; wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; Piotr Rycerski - dyrektor gabinetu politycznego wicepremiera Jacka Sasina; prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz zastępcą Tomaszem Solińskim; starosta krośnieński Jan Pelczar wraz z radnym powiatowym Grzegorzem Nieradką; wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, wójt gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput oraz Rafał Kański, dyrektor generalny Aldesa Construcciones, wykonawcy inwestycji.

Dotrzymujemy słowa


- Dzisiaj po raz kolejny mogę powtórzyć słowa: Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa, rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Obiecaliśmy Polakom, mieszkańcom Podkarpacia, że Via Carpatia zostanie wybudowana i to się dzieje. Tutaj realizujemy w bardzo trudnych warunkach Via Carpatię do granicy ze Słowacją. Ta droga jest niezwykle ważna dla regionu, jest silnikiem rozwoju gospodarczego, ma bardzo ważne znaczenie społeczne. Jeszcze przed kilku laty sceptycy z opozycji mówili, że ta droga jest nikomu niepotrzebna. Myślę, że teraz zmienili zdanie i tak jak my oraz wszyscy rozsądni ludzie widzą potrzebę jej realizacji - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk

Starosta krośnieński Jan Pelczar przypomniał, że czekaliśmy lata na przyjazd pierwszych koparek na tę inwestycję.

- Kilka lat temu, kiedy poprzednicy rządzili w naszym kraju i zapadały decyzje o zabezpieczeniu w budżecie środków na rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej biegnącej przez nasz powiat w kierunku przejścia w Barwinku, to posłowie z Podkarpacia głosowali przeciw, bo nie trzeba tej drogi. Jest teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości, który zabezpieczył środki i realizuje zadania na Podkarpaciu, które obiecał. To jest szczęście dla Podkarpacia i jego mieszkańców - stwierdził starosta Jan Pelczar.

Starosta krośnieński Jan Pelczar
Starosta krośnieński Jan Pelczar

Jest ZRID, można budować


Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Krosno do węzła Miejsce Piastowe realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca, konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones, opracował już dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a teraz rozpoczyna prace budowlane.

Po zakończeniu budowy, do zadań wykonawcy należeć będzie opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Wartość kontraktu to 365 074 863,34 zł. Zakończenie prac zaplanowano w III kwartał 2025 roku.

Zakres prac


W ramach zadania wybudowany zostanie nowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, wraz z pasem awaryjnym. Powstaną dwa węzły drogowe: Krosno i Miejsce Piastowe. Pierwszy z nich połączy drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 i drogą powiatową nr 1973R, natomiast węzeł Miejsce Piastowe stanowić będzie połączenie z drogą krajową nr 28. 

- Zakres prac obejmie także budowę obiektów inżynierskich, w tym dziewięciu mostów, trzech wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów nad drogą ekspresową, czterech przejść dla zwierząt oraz jeden przepust pod trasą główną. W miejscowości Widacz droga ekspresowa poprowadzona zostanie wiaduktem nad linią kolejową nr 108 relacji Stróże - Krościenko. Droga zostanie wyposażona również w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne - tłumaczy Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

W celu realizacji zadań związanych z bieżącym utrzymaniem drogi, wybudowany zostanie Obwód Drogowy zlokalizowany w Miejscu Piastowym.

lokalni samorządowcy
W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy

Wyzwanie na budowie


Ponad 10-kilometrowy odcinek S19 przebiega przez tereny płaskie, wykorzystywane w dużej mierze rolniczo. Na południowej części odcinka występują tereny bardziej zróżnicowane morfologicznie, gdzie trasa przecina liczne kotliny i doliny rzeczne. Pod względem geologicznym, obszar inwestycji charakteryzuje się skomplikowaną budową związaną z występowaniem utworów fliszu karpackiego (naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych).

Największym wyzwaniem dla wykonawcy są warunki gruntowo - wodne. Wysoki stan wód opadowych (zastoiska wodne, namoknięty teren) będzie znacznym utrudnieniem przy wejściu w teren i prowadzeniu robót ziemnych, szczególnie w rejonie wykopów.

- W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji występuje teren predysponowany osuwiskowo, na którym może dochodzić do zjawisk i procesów geodynamicznych. W związku z tym, na etapie prac przygotowawczych, wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. W ramach tych prac wykonano 1262 otwory badawcze o łącznym metrażu wierceń wynoszącym 9,5 km oraz 467 sondowań sprawdzających o łącznym metrażu wynoszącym 1,4 km - wyjaśnia Joanna Rarus.

Ruszyła budowa odcinka drogi ekspresowej S19
Ruszyła budowa odcinka drogi ekspresowej S19 między węzłami Krosno i Miejsce Piastowe

Realizowane i planowane roboty


Na budowie zostało przeprowadzone już rozpoznanie saperskie terenu, niezbędne inwentaryzacje i obserwacje przyrodnicze oraz wyniesienie pasa drogowego w terenie. Trwają ratownicze archeologiczne badania wykopaliskowe na ostatnim stanowisku w Miejscu Piastowym. Prace na pozostałych dwóch stanowiskach, które wskazał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, zostały zakończone. Wykonawca robót oraz Lasy Państwowe zakończyli wycinkę terenów zadrzewionych i zakrzaczonych. Obecnie trwa oczyszczanie terenu z korzeni, karpin oraz gałęzi a także wywożenie pozyskanego drewna. Wykonawca przygotowuje plac budowy wraz z zapleczem. Realizowane są drogi technologiczne wzdłuż trasy, a także pierwsze roboty ziemne, czyli odhumusowanie terenu. Rozpoczęły się również roboty rozbiórkowe budynków mieszkalnych kolidujących z budowaną trasą.

Inauguracja odbyła się w Krościenku Wyżnym
Inauguracja odbyła się w Krościenku Wyżnym

Budowa S19 w liczbach


W ramach prowadzonych robót zaplanowano wykonanie ok. 833 tys. m3 nasypów i prawie 720 tys. m3 wykopów, a także wbudowanie ok. 2380 ton stali oraz 17 800 m3 betonu. Planowane jest również ułożenie 185 tys. t masy bitumicznej. Wybudowanych zostanie 1,86 km dróg poprzecznych i ponad 20 km jezdni dodatkowych. Dodatkowo, w celu skomunikowania placu budowy, powstanie 19 km dróg technologicznych.

Komfort i bezpieczeństwo


Dzięki budowie drogi ekspresowej S19 ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum miejscowości położonych wzdłuż istniejącej DK19. Obecnie duży ruch pojazdów powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców - wypadki, hałas oraz spaliny. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Wpłynie na poprawę ruchu zarówno lokalnego, jak i tranzytowego.

~aron

26-04-2023 12:46 2 0

Do "~dziadek", zgadzam się, warunki to mają obie tylko jaki przebieg. Podejrzewam, że taki jak u 20-sto letniej "beemki" z Niemiec. Liczniki chyba nie cofane.
Odpowiedz

~Maurycy

26-04-2023 09:28 2 0

A po ile tak płacili za dom z lat '80-ch...?Z ciekawości pytam?! Bo przy budowie obwodnicy Krosna za dom w dzielnicy Turaszówka za dom z lat '60-ch i '80-ch w latach 2008-2010 można było (trzeba) na małe mieszkanie w bloku z płyty i działkę na niej dom 140m2 wybudować pod klucz. Gdzie w 2010 - budowa domu to koszt 250 tyś, a mieszkanie na rynku wtórnym po 120 tyś .
Odpowiedz

~łabądek

25-04-2023 17:34 3 7

Dlaczego tylko 6 słownie sześć łopat, jak tyle narodu do roboty się zjechało.
Odpowiedz

~wywłaszczony

25-04-2023 16:49 4 7

Ale beczce gul chodzi, że dostałem kasę za posiadłość.
Odpowiedz

~Ja

25-04-2023 09:44 5 4

No, beka, ale Cię szlag trafia.
Odpowiedz

~beka

24-04-2023 13:25 3 1

do wywłaszczony: kiedy ci się przyśniły te pięniądze? jaruś ci przywiózł na rowerze?
Odpowiedz

~wywłaszczony

23-04-2023 17:38 14 10

Broń Boże żeby zbliżające się wybory wygrała opozycja. Bo łobuzy wstrzymają budowę S19 i każą mi zwrócić pieniądze, które otrzymałem za posesję.
Odpowiedz

~Marek

23-04-2023 10:57 5 21

Najważniejsze, że cała "elita", jedynej słusznej partii "wielkiego" wodza wszechświata ma kolejny "wielki" sukces. Całe szczęście wybory już tuż tuż.
Odpowiedz

~wywłaszczony

22-04-2023 21:45 11 13

Zostałem wywłaszczony i za otrzymane pieniądze rozpocząłem budowę nowego nowoczesnego budynku.
Odpowiedz

~Rymanów Zdrój

22-04-2023 21:15 1 15

I jaka wykształcona pół Rymanowa za nią pracę pisało he he he
Odpowiedz

~PYTAM

22-04-2023 19:54 6 16

A gdzie pieniążki za ludzkie działki co? Wywaliliście ludzi z domów prosto pod most. Karma wróci zwielokrotniona.
Odpowiedz

~Darek

22-04-2023 18:10 3 18

KRYZYS dla pospólstwa, światła uliczne gaszą o 22-giej by oszczędzać a tu proszę rozmach, jakiego komuna nie widziała. Łopaty, wstęgi, bankiety i promocja PiS-owskiego zaścianka...
Odpowiedz

~gallus

22-04-2023 09:35 24 9

Do wszystkich hejterów: UDŁAWCIE SIĘ SWOIM JADEM. Via Carpatia to wspaniała inwestycja! Bardzo potrzebna i wpłynie korzystnie na rozwój regionu. Najwięcej krzyczą Ci co by woleli żeby nic się nie rozwijało, a wtedy by znowu narzekali że nic się nie dzieje. Jak najwięcej inwestycji, jak najwięcej nowych dróg, miejsc pracy. Brawo!
Odpowiedz

~dziadek

21-04-2023 22:59 12 5

Z tych wszystkich zebranych kobiet, to pani zastępca wójta Miejsca Piastowego jest najładniejsza.
Odpowiedz

~PA

21-04-2023 21:12 3 15

Pewien zastępca w gminie obok Krosna wszystkich przeklina i wyzywa. Hmmm
Odpowiedz

~Gość

21-04-2023 21:06 5 26

To co było to wyborczy lans. Nic poza tym. Marnowali czas za pieniądze podatników.
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

21-04-2023 19:53 13 32

Ruszyła budowa, zebrała się klika towarzyska na uroczystym otwarciu - niczym z czasów PRL-u. PiS dotrzymuje obietnic panie Adamczyk, tylko ten cudowny PiS wlazł na czyjąś własność, rozwala budynki ale nikomu nie zapłacił jeszcze ani przysłowiowej "złamanej złotówki". PiS działa jak bolszewicy za czasów Lenina.
Odpowiedz

~Kiszon

21-04-2023 18:50 7 28

Państwo z rządu i samorządów ładnie się pokazują. Całe paliwo, kierowcy, samochody zostało wydane z naszych pieniędzy. Przecież to marnowanie środków jest, co za kraj. Nieważne czy rząd czy opozycja, całe to towarzystwo trzeba utrzymywać a oni się świetnie bawią.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.