Posłuchaj:

Anna Schmidt Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zapoznała się dzisiaj z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie mieszczący się w Krośnie przy ul. Hallera jest jedną z siedmiu placówek prowadzonych przez Koło w Krośnie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

ŚDS powstał w grudniu 2012 roku i jest to placówka przeznaczona dla 27 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, w tym dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i spektrum autyzmu. Placówka działa od poniedziałku do piątku.

- W trakcie pobytu uczestnicy mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju zajęć, czyli treningów, które uzależnione są od potrzeb poszczególnych osób. Kładziemy nacisk na to, co może jeszcze bardziej udoskonalić, nad czym trzeba popracować. Są to między innymi treningi samodzielnego rozbierania się i ubierania w szatni, dbania o swój wygląd zewnętrzny, treningi organizacji czasu wolnego. Zajęcia prowadzimy również w naszym ogrodzie, który cały czas powstaje i docelowo będzie to ogród sensoryczny z wielopłaszczyznową formą wsparcia. Obecnie mamy tam altanę, strefę ogrodniczą, strefę stymulacyjną, strefę sportowo-rekreacyjną, strefę owocową - powiedziała Katarzyna Jakubowicz, kierownik ŚDS w Krośnie.

Anna Schmidt w PSONI w Krośnie

Dzisiaj (28 kwietnia) na zaproszenie Zarządu krośnieńskiego PSONI, w ŚDS gościła Anna Schmidt, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Towarzyszyła jej Joanna Bril, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wiceminister Anna Schmidt po spotkaniu powiedziała, że jest to kolejna placówka na Podkarpaciu, którą odwiedza zapoznając się z działalnością. Podkreśliła, że bez zaangażowanych ludzi, którzy oddają swoje serce i miłość osobom z niepełnosprawnościami, bez poczucia misji, borykając się każdego dnia z różnymi problemami, także natury finansowej, tego miejsca na pewno by nie było.

- Osobom niepełnosprawnym, osobom wymagającym szczególnej opieki i troski, nikt nie zastąpi miłości, którą dostają od osób, które się nimi opiekują. Pieniądze na bieżące funkcjonowanie są owszem bardzo ważne, ale gdyby nie ofiarność i ogromne zaangażowanie ludzi, którzy na co dzień tutaj pracują, bez osób, które tworzą społeczność PSONI, tego by nie było - stwierdziła Anna Schmidt.

Anna Schmidt w PSONI w Krośnie

Rada Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril zaznaczyła, że widzi wiele potrzeb w codziennym funkcjonowaniu placówki, które wymagają wsparcia nie tylko na szczeblu samorządowym, ale i rządowym.

- Życzmy sobie wszyscy, żeby takie placówki funkcjonowały, bo są bardzo potrzebne. Ważne, by otrzymywały wsparcie nie tylko samorządowe, ale i rządowe, którego na pewno potrzebują - dodała Joanna Bril.

Grzegorz Bliźniak, przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Krośnie, poinformował, że krośnieńskie Koło prowadzi siedem placówek na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, w tym dwa środowiskowe domy samopomocy w Krośnie i Potoku, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy w Krośnie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Krośnie, dwa zakłady aktywności zawodowej w Krośnie oraz "najmłodsze dziecko" krośnieńskiego PSONI, czyli mieszkania chronione w Potoku, w których przebywa 16 osób.

- Było to jedno z moich marzeń, które przy pomocy wielu osób udało się zrealizować. Przed nami stoją kolejne wyzwania, które chcielibyśmy zrealizować, by jak najbardziej pomóc naszym podopiecznym. Łącznie pod opieką naszego PSONI jest około 250 osób niepełnosprawnych - powiedział Grzegorz Bliźniak.

~Gość

28-04-2023 20:53 7 9

Takie częste wizyty dygnitarzy to niechybnie zwiastun wyborów. Brakuje mi tylko jednego zdjęcia. Kartonu z nadrukiem czeku. Jakby był karton z pokryciem do wypłaty to pal licho ktoś by skorzystał.
Odpowiedz

~Hoss

28-04-2023 17:13 0 11

Wszystko fajnie tylko dlaczego chodnik przy tym osrodku zastawiony jest codziennie przez samochód

Któredy maja przechodzić niepełnosprawni?

Tego już nikt id lat nie zauważa. Nawet policja nic na to nie może
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.