Krośnieński Holding Komunalny uruchomił internetowy serwis do bezpłatnej wymiany rzeczy używanych. Jak można z niego korzystać?
Internetowy serwis wymiany rzeczy (www.pszokkrosno.pl) został uruchomiony dla mieszkańców Krosna, aby dać im możliwość bezpłatnego pozbycia się zbędnych rzeczy, które zamiast stać się odpadem, mogą być jeszcze przydatne i ponownie wykorzystane przez inne osoby. Jest to też odpowiedź na wprowadzone przez Urząd Miasta Krosna, wzorem innych gmin, limity i opłaty na odpady wielkogabarytowe, czyli m.in. meble, stoły, krzesła, dywany, wykładziny, wózki dziecięce, panele podłogowe, drzwi czy okna, które mieszkańcy Krosna oddają do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej 108.

Dzięki internetowej platformie wymiany rzeczy, krośnianie, którzy przekroczą limit, a chcą pozbyć się zbędnych i nieużywanych rzeczy, lub uważają, że dana rzecz jest sprawna i nadaje się do ponownego użycia przez innych, mogą bezpłatnie wystawić ogłoszenie z daną rzeczą i zamiast zawozić ją do PSZOK-u przekazać zainteresowanej osobie, która odbierze sobie rzecz pod wskazanym adresem.

PSZOK w Krośnie odwiedziło 22 tysiące mieszkańców
Uruchomiona platforma jest też dobrym sposobem na to, żeby mieszkańcy mogli uniknąć opłat za rzeczy przekazywane ponad limit do PSZOK, jak również może wpłynąć na ograniczenie wzrostu stałych opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych, wynikających z coraz większych kosztów przetwarzania tych odpadów.

Krośnieński Holding Komunalny tłumaczy, że rosnące koszty są wynikiem wzrostu ilości odpadów oddawanych przez mieszkańców do PSZOK-u, a też sytuacji, które niestety czasem się zdarzały, że krośnianie robili "przysługę" mieszkańcom ościennych gmin, w których wprowadzono opłaty i limity, oddając ich odpady bez opłat do krośnieńskiego PSZOK-u. Mieszkańcy Krosna nie byli świadomi, że w ten sposób podnoszą koszty funkcjonowania PSZOK-u i wpływa to na wzrost opłat, jakie za odpady komunalne płacą wszyscy krośnianie. W takiej sytuacji wprowadzenie limitów i opłat było konieczne również w Krośnie, ponieważ nie było możliwości weryfikowania, skąd pochodzą odpady przywożone tak licznie przez mieszkańców Krosna.

Kto może korzystać z PSZOK w Krośnie?
- Limity wprowadzone na odpady wielkogabarytowe przekazywane przez mieszkańców Krosna do PSZOK-u i związana z tym rezygnacja magistratu z organizacji zbiórki odpadów wielkogabarytowych, mają na celu racjonalizację kosztów zagospodarowania odpadów w mieście. Mamy nadzieję, że uruchomienie platformy wymiany rzeczy ułatwi mieszkańcom pozbywanie się zbędnych przedmiotów oraz zachęci do ich ponownego użycia, a co za tym idzie wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów trafiających do przetworzenia w naszej instalacji. Mniejsze ilości odpadów to mniejsze koszty i w efekcie niższe opłaty ponoszone przez mieszkańców z tytułu zagospodarowania odpadów - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Stworzona platforma wymiany rzeczy ma być miejscem, w którym publikowane będą ogłoszenia dodawane przez mieszkańców o rzeczach, którzy mają na zbyciu i chcą bezpłatnie przekazać je innym oraz rzeczach, które trafiają do kącika rzeczy używanych, jaki działa na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeżeli nikt nie będzie jednak zainteresowany odbiorem rzeczy wystawionej przez mieszkańca w ogłoszeniu, to nadal ma on możliwość oddania jej do PSZOK-u.

Internetowa platforma wymiany rzeczy posiada także moduł - punkty napraw, czyli miejsce, w którym osoby i firmy zajmujące się naprawą różnego rodzaju urządzeń, a także mebli i innych rzeczy, a także świadczące usługi naprawcze jak np. szewc czy krawcowa, mogą bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia ze swoją ofertą i dane kontaktowe.

- Zachęcamy do korzystania z platformy uruchomionej przez naszą spółkę. Pierwsze anonse już się pojawiły, a nawet doszło do przekazania pierwszych przedmiotów. Mamy nadzieję, że zarówno mieszkańcy, jak i osoby oferujące naprawy będą aktywnie korzystać z tego narzędzia. Czekamy na Państwa opinie, sugestie i podpowiedzi, bo platforma powstała z myślą o mieszkańcach, ograniczeniu zbędnych odpadów i kosztów ich zagospodarowania - podkreśla prezes Janusz Fic.

Krosno. Wjazd do PSZOK pod okiem kamery
Za rejestrację, założenie konta i użytkowanie platformy nie są pobierane żadne opłaty. Użytkowników obowiązuje jednak przestrzeganie zasad opisanych w regulaminie, zwłaszcza w zakresie rzeczy zabronionych do wystawienia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.