Burmistrz Wojciech Farbaniec i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pitrus zaprosili 2 maja do Rymanowa na obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dzisiejsze (2 maja) uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Grzegorz Polasz w asyście proboszcza parafii Królik Polski, ks. Wojciecha Bolanowskiego. Mszę uświetnił chór Koloryt pod dyrekcją Iwony Tylki.

Po jej zakończeniu, przed Pomnikiem Ofiar Systemów Totalitarnych, złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy uroczystości oraz poczty sztandarowe prowadzeni przez Rymanowską Orkiestrę Dętą pod batutą Mieszko Szybki przeszli do Domu Sokoła, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

urczystości w Rymanowie

Burmistrz Wojciech Farbaniec podkreślił, że dzisiaj, w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja powinniśmy pamiętać o tym, jakie wartości i cele stawiali sobie nasi przodkowie, że ich walka o wolność i niepodległość, ich pragnienie godnego życia i samorządnego państwa, nadal powinna nas inspirować i mobilizować do działania.

- Dzięki temu dokumentowi Polacy zostali uznani za wolnych ludzi, którzy mają prawo do samostanowienia i kontroli nad własnym życiem. Konstytucja 3 Maja stanowiła wówczas jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a dla nas dzisiaj jest symbolem walki o wolność i demokrację. To przecież w imię tych wartości wielokrotnie wychodziliśmy na ulice, protestując przeciwko próbom ograniczania naszych praw i wolności, przeciwko nieprawidłowościom i niesprawiedliwości w społeczeństwie- powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Program artystyczny "3 Maja pierwszym krokiem ku wolności" przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim pod kierunkiem Teresy Wais, Magdaleny Rygiel, Marii Łoś i Marzeny Kilar.

uroczystości konstytucji 3 maja w Rymanowie

W gminnych obchodach w Rymanowie wzięli udział między innymi posłowie Piotr Babinetz i Piotr Uruski; europosła Bogdana Rzońcę reprezentował Krzysztof Buczek; starosta krośnieński Jan Pelczar i radny powiatowy Daniel Piwowar; delegacja z Kracunoviec (Słowacja); władze gminy Rymanów na czele z burmistrzem Wojciechem Farbańcem i przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Pitrusem; zastępca komendanta miejskiego PSP w Krośnie bryg. Krzysztof Marszałek, komendant Komisariatu Policji w Rymanowie nadkom. Witold Podlaszczak; delegacja Uzdrowiska Rymanów S.A. z prezes Małgorzatą Szeligą; Nadleśnictwa Rymanów z nadleśniczym Pawłem Panasiem; przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie gminy, szkół, instytucji oraz mieszkańcy.

~SOMGORSI

02-05-2023 20:09 4 3

Rocznica wypada 3 maja, ale po grilu jutro nie dało by się świętować.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.