Aż 15 bolidów klasyfikowanych w Kategorii 2 (pojazdy z nadwoziem otwartym) będą mogli obejrzeć kibice podczas rozpoczynającego się w piątek jubileuszowego, 20-tego ORLEN Wyścigu Górskiego Prządki. Do odbywających się na terenie Galerii Handlowej VIVO! w Krośnie Odbioru Administracyjnego i Badania Kontrolnego pojazdów powinno zgłosić się aż 85 kierowców, w tym 22 mistrzów i wicemistrzów Polski w wyścigach górskich w sezonie 2022. W FIA EHC klasyfikowanych będzie 37 zawodników.
Pierwszy samochodowy wyścig górski na trasie Korczyna - Czarnorzeki rozegrano w 2004 r. Na starcie pojawiło się wtedy 44 zawodników, wśród nich m.in. startujący także w tym roku Sebastian Fołta (wówczas Peugeot 205, w tym sezonie bolid Lola T 96/50) Roman Baran (Peugeot 205, obecnie Mitsubishi Lancer), Szymon Piękoś (Ford Fiesta, obecnie Mitsubishi Lancer) czy Janusz Jania (Alfa Romeo 156, obecnie Honda Integra). W obu rundach GSMP zwyciężył wtedy Jarosław Hebzda, jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO 7.

Tegoroczny wyścig, będący m.in. pierwsza Rundą Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich I FIA IHC) , 1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski ( GSMP), GSMP Hist., rundami FIA CEZ ( Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i FIA CEZ Hist. czy Mistrzostw Słowacji, zgromadzi zawodników z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji, Szwajcarii i Włoch. Do rozgrywanej w górach rundy wyścigów torowych Maluch Trophy zgłosiło się 9 kierowców. Do zawodów zgłosiła się jedna kobieta - Anna Ambruz ze Słowacji, startująca bolidem Tatuus PY012.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki. Zawody odbywają się na drodze wojewódzkiej 991, która będzie zamknięta na odcinku Korczyna - Węglówka w sobotę 6.05 i niedzielę 7.05 w godzinach 7:00 - 20:00.

Proponowane objazdy


1. Objazd z Krosna w kierunku Rzeszowa
Początek objazdu w Krośnie - skrzyżowanie ul. Korczyńskiej z ul. Stapińskiego. dalej:
- ul. Stapińskiego, Wisze i Żeromskiego,
- droga powiatowa nr 1967R do Krościenka Wyżnego
- droga powiatowa nr 1973R do Iskrzyni do skrzyżowania z drogą krajową nr 19
- droga krajowa nr 19 do Rzeszowa
dla ruchu lokalnego dopuszcza się objazd z Korczyny drogą powiatową nr 1965R
lub 1966R przez Kombornię do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

2. Objazd z Lutczy w kierunku Krosna
Początek objazdu w miejscowości Lutcza - skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 989
 z drogą wojewódzką nr 991.
dalej:
- droga wojewódzką nr 989 przez Żyznów i Godową do Obwodnicy Strzyżowa,
- droga wojewódzką nr 988 (Obwodnicą Strzyżowa) ze Strzyżowa do Twierdzy, przez Wiśniową i Frysztak
- drogą wojewódzka nr 990 z Twierdzy przez Wojaszówkę do Krosna

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki.
W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.

Szczegółowe informacje dotyczące wyścigu (łącznie z mapką proponowanych objazdów) znaleźć można na stronie www.wyscigprzadki.pl. Tam także śledzić będzie można wyniki na żywo (także na www.wyniki.online.pl), zaś na profilu w Facebook Automobilklubu Małopolskiego Krosno i wyścigu śledzić będzie można także filmową relację live z wyścigu.

20. ORLEN Wyścig Górski Prządki odbywa się pod Patronatem Honorowym Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Piotra Przytockiego - Prezydenta Miasta Krosna i Jana Zycha - Wójta Gminy Korczyna.

program ORLEN 20. Wyścigu Górskiego Prządki

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.