Jadący Mitsubishi Lancerem AMS Waldemar Kluza (POL) wygrał z Grzegorzem Rożalskim (Mitsubishi Lancer EVO IX) jubileuszowy, 20. ORLEN Wyścig Górski Prządki. Na trzecim miejscu sklasyfikowano ubiegłorocznego rekordzistę trasy, Sebastiena Petit (FRA, Osella PA 30). Tym samym Kluza został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej kategorii 1 (auta z nadwoziem zamkniętym) Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich FIA IHC, Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski GSMP i FIA CEZ - Mistrzostw FIA Europy Strefy Centralnej.
Niedziela przywitała zawodników startujących w ORLEN 20. Wyścigu Górskim Prządki oraz licznych kibiców, którzy zjechali do Korczyny zimną, mglistą pogodą, i niską temperaturą.

Do porannych podjazdów treningowych przystąpiło 78 kierowców z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji i Szwajcarii. Mimo złych warunków atmosferycznych, podjazdy treningowe obyły się bez większych problemów, jeśli nie liczyć pojawienia się czerwonej flagi po niegroźnym kontakcie kół BMW E 36 Michała Rożalskiego (POL) z krawężnikiem.

Za to pierwszy z dwóch podjazdów wyścigowych przyniósł emocje, związane z dachowaniem Hondy Civic, kierowanej przez Jarosława Adamiaka (POL). Na szczęście kierowcy nic się nie stało, i po krótkiej przerwie zawody zostały wznowione.

Podjazd wygrał Waldemar Kluza (POL, Mitsubishi Lancer AMS) z czasem 1:36,900 i średnią prędkością 142 km/h. Drugi w podjeździe Grzegorz Rożalski ( POL, Mitsubishi Lancer EVO IX) stracił do Kluzy zaledwie 0,195 sekundy! Trzeci czas wykręcił ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu i rekordzista trasy, jadący bolidem Osella PA 30 Sebastien Petit ( FRA , tracąc do lidera 0,996 sekundy.

W drugim podjeździe wyścigowym czerwona flaga pojawiła się po awarii Renault Clio Słowaka Petera Kacvinskiego, który pozostawił na trasie sporo oleju, który musiał być zutylizowany przez sędziów i służby porządkowe. Kilka minut potem w barierę uderzył Janusz Grzyb (POL, Honda Integra), tym razem służby techniczne musiały odbudować zniszczone zabezpieczenia trasy.

Kluza w swoim podjeździe przyspieszył o ponad sekundę, Rożalski tym razem stracił zaledwie 0,079 sekundy zaś Petit pojechał prawie identycznie, jak w pierwszym podjeździe i zajął trzecie miejsce w wyścigu, wygrywając ze swoim synem Axelem ( Nova NO01) i Chorwatem Laszlo Szaszem ( Reynard 2 KL) klasyfikację w Kategorii 2 (tzw. bolidy).

W Kategorii 1 w klasyfikacji FIA IHC za Kluzą i Rożalskim uplasował się jeżdżący Lotusem Elise Dan Michl ( CZE), zaś w GSMP w tej kategorii trzeci był Szymon Piękoś ( POL, Mitsubishi Lancer). Kluza, Rożalski i Jędrzej Szcześniak (POL, Lamborghini Huracan Super Trofeo) tryumfowali w niedzielę w klasyfikacji Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji.

Szczegółowe wyniki całego wyścigu znaleźć można na stronie internetowej www.wyscigprzadki.pl, w zakładce "wyniki on line".

20. ORLEN Wyścig Górski Prządki odbywa się pod Patronatem Honorowym Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Piotra Przytockiego - Prezydenta Miasta Krosna i Jana Zycha - Wójta Gminy Korczyna.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.