Nagroda im. Oskara Kolberga 2023 ma już swoich laureatów. Wśród nich znalazł się 96-letni Stanisław Wyżykowski, pochodzący z Haczowa, a obecnie mieszkający w Krośnie twórca lir korbowych i budowniczy instrumentów ludowych.
Już po raz czterdziesty ósmy Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" trafi do artystów tworzących w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnienia otrzymają także badacze, popularyzatorzy oraz instytucje i organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną.
Uroczysta gala odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Narodowy Instytut Muzyki i Tańca po raz kolejny ma zaszczyt być organizatorem gali Nagrody im. Oskara Kolberga, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie polskiej kultury tradycyjnej jej najwybitniejszym przedstawicielom - mówi Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Stanisław Wyżykowski został laureatem w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego.

stanisław wyżykowski

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku.
Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Pan Stanisław, który na początku maja obchodził swoje 96. urodziny jest twórcą lir korbowych, skrzypkiem, budowniczym instrumentów ludowych. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą. Jego pasją jest budowa instrumentów. Zrekonstruował lirę korbową w Polsce, czym zapoczątkował odrodzenie tego instrumentu w naszym kraju.

Stanisław Wyżykowski urodził się w Haczowie. Muzyka i śpiew były nieodłącznym elementem życia rodziny Wyżykowskich od kilku pokoleń. Jako dziecko miał okazję przysłuchiwać się dyskusjom na temat liry korbowej, o którą później wypytywał ojca, a która zapadła mu głęboko w pamięć. Kilkadziesiąt lat później ten instrument miał bardzo duży wpływ na jego życie.

W 1946 roku, za namową znajomego muzyka wojskowego, rozpoczął czteroletni kurs gry na skrzypcach w Szkole Muzycznej w Krośnie. Szkołę opłacił za zarobione przez siebie pieniądze. Jak wspominał kilka lat temu, dniami ćwiczył, a nocami pracował. Rok później był członkiem małej orkiestry symfonicznej przy Krośnieńskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego, gdzie grał drugie skrzypce. Później pracował w różnych zakładach jako stolarz, ciągle jednak myśląc o lirze korbowej. W 1965 roku trafił do Krośnieńskich Hut Szkła. W Zakładowym Domu Kultury działała kapela ludowa "Stachy", której kierownik Stanisław Inglot poprosił pana Wyżykowskiego o zrobienie dla zespołu liry korbowej.


W 1967 roku zrobił pierwszą rekonstrukcję liry korbowej. W ciągu kolejnych lat wykonał wiele lir korbowych, ale nie tylko. Jest między innymi autorem średniowiecznej odmiany liry korbowej o nazwie organistrum, liry basowej, skrzypiec laskowych, skrzypiec kieszonkowych, basetli, cymbałów, kontrabasów. Część instrumentów eksponowana jest w sali tradycji Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Jego instrumenty były wykorzystane podczas premierowego pokazu filmu "Pan Tadeusz", jak również podczas nagrania ścieżki dźwiękowej do filmów "Ogniem i mieczem" oraz "Wrota Europy".

W maju 2017 roku, by upamiętnić jego postać, w miasteczku galicyjskim sanockiego skansenu, otwarto pracownię lutniczą mistrza Stanisława. Powstała ona dzięki zaangażowaniu Stanisława Nogaja ze Starej Wsi, ucznia Stanisława Wyżykowskiego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.