Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Krosno w Iskrzyni do węzła Miejsce Piastowe. Zobacz postęp prac.
Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Krosno w Iskrzyni do węzła Miejsce Piastowe realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca, konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones, opracował już dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i rozpoczął prace budowlane.

Budowa S19
Zagęszczenie gruntu pod przepustem

Zakres prac
W ramach zadania wybudowany zostanie nowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, wraz z pasem awaryjnym. Powstaną dwa węzły drogowe: Krosno w Iskrzyni i Miejsce Piastowe. Pierwszy z nich połączy drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 i drogą powiatową nr 1973R, natomiast węzeł Miejsce Piastowe stanowić będzie połączenie z drogą krajową nr 28. 

Budowa S19
Miejsce Piastowe

- Zakres prac obejmie także budowę obiektów inżynierskich, w tym dziewięciu mostów, trzech wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów nad drogą ekspresową, czterech przejść dla zwierząt oraz jeden przepust pod trasą główną. W miejscowości Widacz droga ekspresowa poprowadzona zostanie wiaduktem nad linią kolejową nr 108 relacji Stróże - Krościenko. Droga zostanie wyposażona również w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. W celu realizacji zadań związanych z bieżącym utrzymaniem drogi, wybudowany zostanie Obwód Drogowy zlokalizowany w miejscowości Miejsce Piastowe - tłumaczy Joanna Rarus z GDDKiA w Rzeszowie.

Wyzwanie na budowie
Odcinek drogi ekspresowej S19 Krosno - Miejsce Piastowe przebiega przez tereny płaskie, wykorzystywane w dużej mierze rolniczo. Na południowej części odcinka występują tereny bardziej zróżnicowane morfologicznie, gdzie trasa przecina liczne kotliny i doliny rzeczne. Pod względem geologicznym, obszar inwestycji charakteryzuje się skomplikowaną budową związaną z występowaniem utworów fliszu karpackiego (naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych).

Budowa S19

Największym wyzwaniem dla Wykonawcy są warunki gruntowo - wodne. Wysoki stan wód opadowych (zastoiska wodne, namoknięty teren) będzie znacznym utrudnieniem przy wejściu w teren i prowadzeniu robót ziemnych, szczególnie w rejonie wykopów.

W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji występuje teren predysponowany osuwiskowo, na którym może dochodzić do zjawisk i procesów geodynamicznych. W związku z tym, na etapie prac przygotowawczych, wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. W ramach tych prac wykonano 1262 otwory badawcze o łącznym metrażu wierceń wynoszącym 9,5 km oraz 467 sondowań sprawdzających o łącznym metrażu wynoszącym 1,4 km.

~wywłaszczony

17-05-2023 12:20 6 8

A ja z kolei dostałem odszkodowanie za wywłaszczoną posesję i już inwestujemy. Trzeba trochę cierpliwości. "Piniondze są i będą".
Odpowiedz

~mieszkaniec MP

17-05-2023 11:18 11 7

Otóż "krótko i na temat" ma rację. Obok jednego z budynków przeznaczonych do wyburzenia posiadam grunt rolny i do chwili obecnej nie otrzymałem żadnej rekompensaty za jego zajęcie. Czekam do trzech miesięcy na wypłatę odszkodowania, a następnie kieruję sprawę do sądu. Trzeba ukrócić bezczelność obecnej władzy, niczym nie różni się od poprzedników, a nawet ich przerasta.
Odpowiedz

~Franz_Pio

16-05-2023 13:10 9 4

Właśnie najbardziej się boję tego, że spełniają te obietnice.
Odpowiedz

~do krótko i na temat

15-05-2023 22:10 4 26

Znowu kolejny, który gada głupoty. Ludziom, którzy mieli domy w miejscu, gdzie będzie budowana droga ekspresowa wypłacono już rekompensaty. Jeśli twoim zdaniem nie wypłacono pieniędzy to dlaczego nikt nie podał rządzących do sądów? Ten niedobry PiS przynajmniej spełnia obietnice wyborcze, Via Carpatia jest właśnie budowana, a za rządów PO Podkarpacie było olewane przez nich ciepłym moczem.
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

15-05-2023 18:11 36 7

Ludzi z domów wypieprzyli (tzn. został im wyznaczony termin opuszczenia budynku), grunty zabrali właścicielom (został im wyznaczony termin oddania), a piniyndzy jak ni ma tak ni ma i nikt nie wie czy i kiedy coś dostanie. Ot, zwykła bolszewicka metoda Postkomunistów i Sowietów (PiS).
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.