W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Odrzykoniu konserwatorzy dokonali odkrycia spektakularnych polichromii.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował, że w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Odrzykoniu konserwatorzy dokonali odkrycia spektakularnych polichromii.

- Monumentalne malowidła szczelnie pokrywające całe powierzchnie ścian i sklepień posiadają unikatowy w skali regionu charakter, a najbliższych analogii wypadałoby wypatrywać w kościołach krakowskich. Tworzą je ornamentalne partie o motywach roślinnych i geometrycznych, płaszczyzny boniowań i ugwieżdżonego błękitu nieba oraz figuralne przedstawienia. Dekoracje te wyróżniają się ponadto nad wyraz bogatym zestawem barwnym - informuje WUOZ w Przemyślu.

Zabytkowe polichromie w kościele w Odrzykoniu

Wiadomo, że budowę świątyni w Odrzykoniu zakończono w 1873 roku i wówczas powstała pierwsza polichromia. W 1902 roku artysta malarz Tadeusz Popiel wykonał nowe dywanowe malowidła o motywach secesyjnych, częściowo pozostawiając oryginalne partie dekoracji (m.in. sceny Św. Wojciech i Stanisław oraz Św. Cyryl i Metody). W latach 70-tych XX wieku powstała kolejna polichromia autorstwa artysty plastyka Wiglusza.

Najstarsze polichromie odsłaniane są na powierzchniach ścian, zaś w partii sklepienia wraz z żebrami do ekspozycji przeznaczono dekoracje Popiela.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.