Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli zaprasza na wykład Joanny Puchalskiej pt. "Jak matka z córką. Opowieść o Maryli Wolskiej i Beacie Obertyńskiej i darze poezji" połączony z mini koncertem fortepianowym utworów Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Piotra Prokopowicza.
Spotkanie odbędzie się w Dniu Matki tj. 26 maja o godz. 17:00 w Pałacu w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5, 38-450 Dukla, tel. 13 43 300-85

Wstęp wolny.

Tematem prelekcji będzie opowieść o poezji matki i córki oraz ich losach.

Maryla Wolska (1873-1930) należała do najwybitniejszych twórców tworzących "drugą falę" Młodej Polski. Zanim poświęciła się wyłącznie działalności literackiej, studiowała malarstwo w Monachium i Paryżu. Jej lwowski dom na Zaświeciu był miejscem spotkań ludzi ze świata artystycznego, filozoficznego i naukowego. Wydała kilka zbiorów poezji np.: Symfonia jesienna, Święto słońca oraz nowele Dziewczęta i dramat Swanta. Krytycy pisali, że jej poezja ma charakter bardzo prywatny i niezwykle subtelny w wyrazie i dodawali, że jej kunszt polega na budowaniu wrażenia i sugestywnych poetycko obrazów.

Beata Obertyńska (1898-1980) wychowana w rodzinie artystów na lwowskim Zaświeciu, potem więziona w sowieckich łagrach, świadka epopei 2 Korpusu generała Andersa, wreszcie emigranta zamieszkała w Londynie, która nigdy nie zdecydowała się na powrót do Polski Po matce odziedziczyła talent poetycki i zamiłowanie do przyrody. Jej twórczość kojarzy się z zielenią. Bohaterką jej wierszy jest łagodna, opiekuńcza natura, która zostaje przedstawiona niczym dzieło sztuki. Poetka łączy niewinny żart z powagą, płynnie przechodzi od konkretu do rozbudowanej metafory. Z drugiej strony kluczowym motywem jej wojennej twórczości jest symboliczny obraz śmierci domu. W emigracyjnej twórczości Obertyńska zwraca się bardziej ku bieżącym wydarzeniom, prywatnym rozterkom, choć wciąż ukrytym w metaforycznych konstrukcjach.

Na podstawie książki A. Piwkowskiej, Piękno i piekło, Warszawa 2021 oraz serwisu Culuture.pl

Joanna Puchalska to polska historyk sztuki, tłumaczka, a także publicystka związana z miesięcznikiem "wSieci Historii". Jest autorką książek koncentrujących się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą takie książki jak "Dziedziczki Soplicowa" i "Kresowi Sarmaci", a także wydana w 2017 roku książka "Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice". Joanna Puchalska została w 2011 roku wyróżniona przez kapitułę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznającą Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza, za emitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia cykl audycji "Droga do Soplicowa", który współtworzyła z Anną Lisiecką.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.