Posłuchaj:

Naukowcy z AWF w Warszawie przedstawili niepokojące dane. Wydolność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce ciągle się pogarsza. Jak sytuacja wygląda w Krośnie?
Zespoły badawcze Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie przeprowadziły badania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Objęto nimi 300 tysięcy osób ze wszystkich województw i wyniki z 2021 roku porównano do tych z roku 2010.

Zdaniem fachowców, są one bardzo niepokojące. W ciągu jednej dekady wydolność fizyczna dzieci i młodzieży pogorszyła się o kilkanaście procent. Z badań wynika, że uczniowie w 2021 roku są o 2-3 kilogramy ciężsi od ich rówieśników sprzed 10 lat. Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie, a 20 procent ma problem z nadmierną masą ciała, która może zagrozić zdrowiu.

Ponad 90 procent przebadanych dzieci do 12 roku życia ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej.
Niepokoją też umiejętności uczniów, które są uwzględnione w podstawie programowej z wychowania fizycznego. 88 procent uczniów z klas I-III nie potrafi wykonać przewrotu w przód, tylko 26 procent uczniów klas IV-VI umie kozłować piłkę, a jedynie 22 procent z klas VII-VIII potrafi pokonywać przeszkody w biegu.

Raport ten jest komentowany w wielu środowiskach. Mówią o nim również między innymi nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy różnych dyscyplin sportowych w Krośnie. I w rozmowach potwierdzają, że w naszym mieście również nie jest zbyt różowo w tym temacie, a dane ogólnopolskie są tak naprawdę porażające.

Bronisław Baran
Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna

Sytuację potwierdza w rozmowie Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, który również zapoznał się z tym raportem.

- Przedstawione dane potwierdzają, że aktywność fizyczna, uprawianie sportu, wpływa bardzo pozytywnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na stan umysłu. Jako samorząd musimy na to popatrzeć w sposób, który pozwoli nam spełnić oczekiwania rodziców i dzieci w zakresie zapewnienia prawidłowych warunków rozwoju najmłodszych. Musimy zrobić wszystko, aby miały możliwość rozwoju fizycznego, rozwoju swoich pasji sportowych - podkreśla Bronisław Baran.

Zdaniem zastępcy prezydenta, prawidłowy rozwój to stworzenie warunków do aktywności fizycznej, stworzenie możliwości do uczestnictwa w dodatkowych zajęciach aktywności fizycznej oferowanych przez placówki opiekuńczo - wychowawcze; przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz przez jednostki miejskie sportu i kultury.

Bronisław Baran przypomina, że pozytywnym rozwiązaniem było uczestnictwo uczniów wszystkich klas szkół podstawowych w zajęciach z wychowania fizycznego w wymiarze jednej godziny na basenie, o ile uczniowie, rodzice i nauczyciele wyrazili zainteresowanie.

- Jestem przekonany, że musimy do tego powrócić. Musimy w dalszym ciągu pracować nad zmniejszeniem liczby zwolnień uczniów z wychowania fizycznego. Trzeba przekonać rodziców, że wychowanie fizyczne jest równie ważne dla ich dziecka, jak inne przedmioty - mówi zastępca prezydenta Krosna.

Zaznacza jednocześnie, że zajęcia z wychowania fizycznego powinny być przemyślane, urozmaicone, nie mogą być monotematyczne. Dzięki temu jest szansa na obniżenie liczby zwolnień z tych zajęć. Do ich prowadzenia powinna być też wykorzystywana jak najszerzej baza sportowa, którą szkoły mają do dyspozycji.

- Mam tutaj na myśli choćby stadion lekkoatletyczny, lodowisko w okresie zimowym, basen, boiska piłkarskie, boiska wielofunkcyjne. Do nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy zatwierdzają rozkłady zajęć, powinna należeć inwencja w tym zakresie. Zajęcia mają sprzyjać rozwojowi każdego dziecka - dodaje Bronisław Baran.

Stadion lekkoatletyczny przy ulicy Bursaki w Krośnie
Stadion lekkoatletyczny przy ulicy Bursaki w Krośnie

Wspomina też o projekcie rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie zmian podstawy programowej z wychowania fizycznego. Jeśli wejdzie w życie, to nauczyciele będą musieli obowiązkowo testować wszystkie dzieci od klas najmłodszych, ma też powstać specjalny rejestr. Jednak testy nie mają mieć wpływu na ocenę z wychowania fizycznego.

- Boję się, że pójdziemy w kierunku nie tym, co trzeba. Zamiast tworzyć ciekawe, atrakcyjne zajęcia z wychowania fizycznego, zachęcające do uczestnictwa, będziemy robić testy i tworzyć rejestry. Obawiam się, że może to spowodować zniechęcenie do zajęć albo wpłynąć negatywnie na frekwencję na tych zajęciach - komentuje Bronisław Baran.

Zastępca prezydenta zapowiada, że od nowego roku szkolnego kondycja fizyczna uczniów w Krośnie ma zostać potraktowana w szczególny sposób.

- Pozytywnym jest to, że krośnieńskie szkoły bardzo aktywnie uczestniczą w olimpiadach i zawodach sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy i są bardzo wysoko w rankingu wojewódzkim, a nawet ogólnokrajowym. Jest to też motywujące dla dzieci, by uczestniczyć w zajęciach, dzięki czemu można wiele osiągnąć - informuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

~absolwentka

23-05-2023 10:00 15 10

Nienawidzę wf-wszyscy na polecenie mają grać w piłkę - biegać, robić przewroty. Nie kto co lubi, ja uwielbiam pływać,
i jeździć na łyżwach , ja z wf mam 4 z łaski, bo kogo obchodzi że umiem to najlepiej z klasy. Mam dży biust więc byłam obiektem złośliwości nie tylko kolegów, z którymi w jednej sali mamy lekcje ale i koleżanek, i nauczyciela wf. Przed wf łykałam leki uspokajające . Marzę, że pójdę do szkoły dla dorosłych i nigdy więcej nie będzie lekcji wf w wydaniu szkolnym.
Odpowiedz

~xyz

21-05-2023 12:40 13 15

WF to jedno, a co z aktywnością fizyczną po zajęciach?
Może gdyby nie zabijacze czasu typu facebook, instagram, tiktok, youtube itd. to dzieciaki miałyby w ogóle jakąkolwiek chęć spotkania się po zajęciach "face to face", wyjścia na zewnątrz, rąbnąć w gałę, pojeździć na rowerze... A tak, po co? Jeszcze się zmęczą. Za parę lat cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i zawały przed 40 rokiem życia będą czymś na porządku dziennym. Wizja może chora, ale do tego to niestety zmierza.
Odpowiedz

~Sandra

20-05-2023 11:05 14 15

30% uczniów rodzice (!!!) zwalniają z wuefu, wożą autami swoje pociechy nawet 300 m, żeby się nie zmęczyły, pozwalają dziesiątki, setki godzin ślęczenia przy kompie i leżenia z telefonem. Tym sposobem ich powoli zabijają, czynią kalekami, a sobie fundują starość w przytułku i po wolną eutanazję. Bawcie się dalej.
Odpowiedz

~Clandestino

19-05-2023 17:32 21 24

Kiedyś to było, SKS i Omnibus. No ale dzisiaj dzięki postępowi cywilizacji w Polsce mamy KFC, McDonald i TikTok. Co jutro? To samo co na filmie pt. Idiocracy.
Odpowiedz

~wolność

19-05-2023 17:30 24 21

Nie kazdy ma byc sportowcem.wf powinien być tylko chętnych.
Odpowiedz

~c.d.

19-05-2023 13:07 15 33

zamknął basen w Turaszówce
Odpowiedz

~piąty zastępca

19-05-2023 11:59 21 32

W związku z pogarszającym się stanem zdrowia dzieci i młodzieży, zanikiem aktywności sportowej urząd miasta wyszedł temu na przeciw. Wprowadził opłaty za zajęcia sportowe w MOSiR. BRAWO!!!!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.