Jak działa georadar, lokalizatory kabli, urządzenia geodezyjne? Dowiedzieli się o tym uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie podczas zajęć prowadzonych przez specjalistów z Zakładu Inżynierii Środowiska i Produkcji PANS w Krośnie.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie organizuje cykliczne wykłady otwarte "Dobre kierunki na przyszłość".

Zajęcia skierowane są do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Przeprowadzone wykłady i warsztaty, wpisując się w podstawy programowe przedmiotów ogólnokształcących, jak i zawodowych, stanowią ciekawą propozycję realizacji godziny wychowawczej, jak również są doskonałym uzupełnieniem oferty edukacyjnej szkoły. Mogły stać się również inspiracją dla uczniów mających wkrótce dokonać wyboru kierunku studiów oraz przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

Uczniowie Naftówki na zajęciach w PANS

Ostatnie z tego cyklu zajęcia odbyły się dzisiaj (19 maja). Uczniowie klasy I technikum w zawodzie technik wiertnik z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie pod opieką Doroty Rohan, wicedyrektora Naftówki i nauczyciela przedmiotów geologiczno-wiertniczych, mieli możliwość uczestniczenia w dwóch warsztatach: "Zastosowanie pomiarów geofizycznych i geotechnicznych w inżynierii środowiska" prowadzonych przez dr inż. Bernadetę Rajchel oraz warsztatach "Zastosowanie pomiarów geodezyjnych w inżynierii środowiska" prowadzonych przez mgr inż. Paulinę Kustroń-Mleczak, z Zakładu Inżynierii Środowiska i Produkcji PANS w Krośnie. Zajęcia odbyły się w Kampusie Politechnicznym przy ul. Dmochowskiego w Krośnie. Uczniowie najpierw wysłuchali zagadnień teoretycznych dotyczących podjętych tematów, a następnie uczestniczyli w zajęciach terenowych przy obiektach uczelni.

Dr inż. Bernadeta Rajchel powiedziała, że uczniowie Naftówki podczas zajęć w części teoretycznej poznali charakterystykę wybranych metod geofizycznych, geotechnicznych, geodezyjnych oraz przykładów ich zastosowania w inżynierii środowiska. Przy okazji, wyjaśnione zostało czym zajmuje się inżynieria środowiska, która często jest mylona z ochroną środowiska. Otóż inżyniera środowiska to projektowanie i wykonawstwo instalacji gazowych, sanitarnych, grzewczych, wentylacji i klimatyzacji, które użytkuje każdy z nas.

Uczniowie Naftówki na zajęciach w PANS

- Młodzieży przedstawiono spektrum uprawnień budowlanych instalacyjnych, o jakie może ubiegać się absolwent kierunku inżynieria środowiska i podkreślono, że fachowców z uprawnieniami tego typu brakuje na rynku pracy. Podczas części praktycznej młodzież z Naftówki samodzielnie wykonywała pomiary georadarowe, geodezyjne, prowadziła badania lokalizatorami kabli i metali, oznaczała wybrane właściwości gruntu. Warto wspomnieć, że uczniowie z Naftówki w ramach współpracy między uczelnią a szkołą, często uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach i projektach, podczas których od strony praktycznej poznają zastosowanie nowoczesnych urządzeń pomiarowych - powiedziała dr inż. Bernadeta Rajchel, kierownik Zakładu Inżynierii Środowiska i Produkcji PANS w Krośnie.

Dorota Rohan, wicedyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie podkreśliła, że Naftówka od wielu lat współpracuje z PANS w Krośnie, a uczniowie klas wiertniczych i geologicznych mogą uczestniczyć w kształceniu praktycznym, które jest realizowane również poprzez wizyty studyjne, warsztaty, wycieczki edukacyjne, a także lekcje w terenie.

- Nasza szkoła i uczelnia są uzupełniającymi się nawzajem miejscami zdobywania wiedzy. W szkole uczniowie przyswajają wiedzę teoretyczną, a na uczelni odbywają zajęcia praktyczne z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry naukowej. Dzięki temu młodzież uczy się poprzez działanie i zdobywa nowe umiejętności oraz doświadczenie - podkreśliła Dorota Rohan.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.