Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie poinformował o wystąpieniu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu krośnieńskiego.
Choroba ASF została opisana po raz pierwszy w 1920 roku po wystąpieniu w Afryce. W Europie wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) pojawił się w Portugalii (1957, 1960) skąd rozprzestrzenił się na kolejne kraje europejskie.

Pierwsze ogniska choroby (najpierw u dzików, potem u świń) odnotowano w Polsce w 2014 roku w województwie podlaskim, 800 metrów od granicy z Białorusią.

Afrykański pomór świń to zakaźna i zaraźliwa, wolno szerząca się choroba świń domowych i dzikich, występująca od kilkudziesięciu lat w Afryce. Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest chorobotwórczy dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt. Mimo kilkudziesięciu lat badań nie opracowano skutecznej szczepionki.

Za rozprzestrzenienie się wirusa ASF w populacji dzików odpowiedzialne są najczęściej zakażone, padłe dziki. W mniejszym stopniu wektorem pośrednim w szerzeniu się ASF wśród świń jest czynnik ludzki.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie poinformował o wystąpieniu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu krośnieńskiego. Wirusa wykryto u odstrzelonych dzików w miejscowościach Lipowiec i Wola Niżna w gminie Jaśliska.

Opublikowane zostały ulotki dotyczące zasad, które należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń oraz postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?
Przez "dziki padłe" należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;

  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok;

  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego lub starostę, burmistrza, wójta gminy. Ww trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:
  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;

  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);

  • nie spuszczać psów ze smyczy;

  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie , a odzież przeznaczyć do prania;

  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

~kurde_Felek

26-05-2023 20:50 11 14

Największe ognisko ASF jest na Żoliborzu.
Odpowiedz

~hubert

24-05-2023 19:15 10 20

Jest już trzecie. Barwinek nad stacją paliw Orlen.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.