Spotkanie z autorkami "słownika farmaceutycznych tajemnic" odbyło się 25 maja w Czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Było ono częścią projektu "Biblioteka - miejsce spotkań twórczych!" - inicjatywy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie Zdrowo Zaczytani.

Uczestnicy mieli możliwość posłuchać opowieści o dawnych aptekach dodatkowo z interesującymi komentarzami obecnych na spotkaniu znanych pisarzy Jana Tulika i Jerzego J. Fąfary. Autorki bogatej merytorycznie i pięknej edytorsko publikacji, co ilustrowała przesuwająca się w tle rozmowy prezentacja barwnych zdjęć, wprowadziły słuchaczy w magiczną przestrzeń apteki minionych czasów. Nie tylko przedstawiły funkcjonowanie tego miejsca w społecznej przestrzeni galicyjskich miast i miasteczek, ale też zdradziły niektóre tajemnice profesji farmaceuty, jak chociażby te dotyczące trzech aptecznych stołów, komarowego sadła i pijawek.

spotkanie z autorkami książki Lidią Marią Czyż i Sylwią Tulik-Fąfarą

Swobodny tok rozmowy z prowadzącą spotkanie Zofią Bartecką-Prorok nie ominął oczywiście aptecznych epizodów w literaturze, np. w "Pani Bovary" Gustawa Flauberta i "Siłaczce" Stefana Żeromskiego i farmaceutycznych działań Ignacego Łukasiewicza i Franciszka Pika Mirandoli. Natomiast obecna wraz z uczniami na spotkaniu historyczka prof. Beata Wygonik-Wronka mogła zgodnie ze swoją profesją usytuować w czasie starożytne epizody rozwoju aptekarstwa i staropolskie dworskie apteczki.

Po spotkaniu uczestnicy oglądali wystawę szkła i porcelany z wyposażenia dawnej apteki przygotowaną przez Sylwię Tulik-Fąfarę, otrzymywali autografy, robili pamiątkowe zdjęcia.

Dowiedzieli się też, że współpraca obu autorek przyniosła kolejną ciekawą pozycję, tym razem poświęconą zielarstwu na Podkarpaciu w świetle prac Franciszka Kotuli.

Ale to już temat na kolejne spotkanie…

spotkanie z autorkami książki Lidią Marią Czyż i Sylwią Tulik-Fąfarą

Spotkanie organizowała młodzież z I LO w Krośnie "Zdrowo Zaczytani", której projekt pn. "CZYTAJ. Na zdrowie!", uzyskał dofinansowanie w konkursie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na realizację inicjatyw oddolnych w ramach projektu "Biblioteka - miejsce spotkań twórczych!" w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.