Posłuchaj:

W sobotę (27 maja) członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce wraz z zaproszonymi gośćmi świętowały jubileusz setnej rocznicy powstania.
Obchody jubileuszowe setnej rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce (gm. Wojaszówka) odbyły się 27 maja w Domu Strażaka w Bratkówce.

Historię KGW w Bratkówce przedstawiła Krystyna Moskal, kronikarz Koła. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, że historia Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkówce swoimi korzeniami sięga początku XX wieku. Jest ono spadkobiercą dawnych organizacji "Matek Chrześcijańskich" i "Sodalicji Maryjnej".

Helena Słowik
Helena Słowik, przewodnicząca KGW w Bratkówce

W okresie II RP większość młodych kobiet z Bratkówki była skupiona wokół organizacji "Strzelec", która stawiała sobie za cel przygotowanie do służby medycznej na wypadek wojny lub innego konfliktu, czy klęski żywiołowej. Podobnie było w czasie II wojny światowej, kiedy to przeszkolone kobiety działały w Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich.

W pierwszych miesiącach 1945 roku organizacja przybrała bardziej formalny charakter, a przewodniczącą została Helena Szarek (Wajda).

W ciągu dziesięcioleci, panie na początku zajęły się między innymi uruchomieniem działalności szkoły podstawowej, pomocą w organizacji uniwersytetu ludowego, likwidacją analfabetyzmu, powstaniem sklepu Samopomocy Chłopskiej. W późniejszym okresie organizowały szkolenia w zakresie gotowania, pieczenia, kroju i szycia, hodowli drobiu i drobnego inwentarza, organizowały wieczorki i konkursy czytelnicze w ramach akcji "Książki pod wiejskie strzechy". Panie z KGW brały też udział w elektryfikacji, radiofonizacji, gazyfikacji, czyniły starania o dojazd do miejscowości autobusów PKS czy MKS. Członkinie Koła organizowały też zabawy dochodowe, zajęły się wypożyczaniem sprzętu kuchennego. Oczywiście zorganizowanych zostało również wiele wycieczek.

Jubileusz 100-lecia KGW w Bratkówce

Panie cały czas aktywnie uczestniczą w życiu miejscowości i gminy, organizując lub współorganizując wiele wydarzeń. Koło uczestniczy w różnorakich kiermaszach i konkursach przygotowując dania tradycyjne i regionalne, za co wielokrotnie zostało nagrodzone i wyróżnione.

Od grudnia 2018 r. KGW w Bratkówce jest zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a od marca 2023 r. jest członkiem Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Życzenia od wójta Sławomira Stefańskiego

Funkcję przewodniczących KGW w Bratkówce sprawowały kolejno Helena Szarek (Wajda), Katarzyna Szlemp, Zofia Wajda (Zborowska), Genowefa Kumor, Kazimiera Panaś, Barbara Niemiec. Od roku 2019 przewodniczącą jest Helena Słowik, która pełni jednocześnie funkcję przewodniczącej Gminnej Rady Kobiet.

Podczas okolicznościowego spotkania nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu, podziękowań dla osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju Koła.

Goście jubileuszu 100-lecia KGW w Bratkówce

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi europoseł Bogdan Rzońca, posłanka Joanna Frydrych, radni Rady Powiatu Krośnieńskiego Iwona Stefanik i Andrzej Dziugan, władze gminy Wojaszówka z przewodniczącym Rady Józefem Ziębą i wójtem Sławomirem Stefańskim, pełnomocnik Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich dla Województwa Podkarpackiego Nikolette Opiela.

Jubileusz uświetnił występ kapeli folkowej "Synkole" z Odrzykonia pod kierunkiem Jana Gaja. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

~Jan

29-05-2023 13:48 12 11

Piękny Jubileusz KGW w Bratkówce - gratulacje!
Wójt jak widać z przedszkolem przyjechał. Zaproszeni goście z tyłu, a wójt z dziećmi z przodu - wstyd.
Obecny był jak widać sołtys Bartkówki Józef Matłosz i Radna Powiatowa Iwona Stefanik.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.