Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczonych w tym roku zostanie ze środków KPO ponad miliard zł. Będą też bony na laptopy dla nauczycieli.

Inwestycja w przyszłość


Ustawa o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli przewiduje, że wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych otrzymają laptopy. Program wyposażania w laptopy uczniów klas IV powinien zostać w szkołach na stałe.

- Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt stał się stałym elementem polskiego systemu oświaty. W ostatnich latach dzięki działaniom Ministerstwa Edukacji i Nauki do polskich szkół trafił potężny zastrzyk nowych technologii, ten projekt to postawienie kropki nad i. Bardziej cyfrowa szkoła to także szansa na lepsze wejście młodych ludzi na rynek pracy, który wymaga dziś sprawnej obsługi komputera - informował w kwietniu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

W projekcie uwzględniono również mechanizm wnioskowania o sprzęt w przypadku różnic wynikających z rozbieżności między szacunkową a rzeczywistą liczbą uczniów w danej szkole.

- Uczniowie przenoszą się z jednej placówki do drugiej, przeprowadzają się z rodzicami. Chcemy, żeby szkoły mogły wnioskować o sprzęt dla ucznia, który np. dołączył do danej szkoły już po tym, jak placówka zadeklarowała zapotrzebowanie - wyjaśniał minister Cieszyński.

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczonych w tym roku zostanie ze środków KPO ponad miliard zł.

Bon na laptopy dla nauczycieli


Ustawa przewiduje również możliwość przekazania nauczycielom szkół publicznych bonów o wartości 2500 zł brutto z przeznaczeniem na zakup laptopa. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu - w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu.

- W przypadku uczniów postawiliśmy na jednolity standard dla wszystkich w klasie, ale nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurę - powiedział minister cyfryzacji.

Ze względu na dostępność sprzętu bony będą przyznawane w turach, a kryteria kwalifikacji w kolejnych rozdaniach określać będzie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwsza partia trafi do nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia dla uczniów klas czwartych. Organ prowadzący szkołę lub placówkę będzie mógł złożyć wniosek o bon dla uprawnionego nauczyciela przez platformę, która zostanie udostępniona przez ministerstwo cyfryzacji.

Nauczyciel będzie mógł otrzymać bon na zakup sprzętu raz na 5 lat. Sprzęt będzie objęty okresem trwałości, co oznacza, że przez trzy lata od zakupu nie będzie można go sprzedać. Bonu nie będzie można wymienić na gotówkę.

~sw

04-06-2023 10:17 14 18

Ja zagłosuję na PiS jak będę dostawał co miesiąc 1500+. Miską ryżu się nie zadowolę.
Odpowiedz

~SOMGORSI

03-06-2023 13:36 15 22

Nauczyciel , może zmień pracę nikt nikogo na siłę nie trzyma. Powiedz tylko ile różnych dodatków dostają nauczyciele ,typu trzynastki, stażowe itp. Ci co zarabiają najniższą krajową pracują na niej 40 lat , bez wszelkiego rodzaju dodatków.
Odpowiedz

~Rodzice

01-06-2023 14:33 22 14

Czwartoklasista otrzyma nowy laptop a w szkole klasy IV -VIII będą pracować na komputerach z oprogramowaniem Windows XP. Gdzie tu logika. Jak uczeń może nauczyć się pracować na komputerze jeżeli szkoły nie są zaopatrzone w nowy sprzęt pracują na starym i do tego ciągle się coś psuje. Moje dziecko pyta się czy może do szkoły zabrać swój komputer.
Odpowiedz

~stary nauczyciel

31-05-2023 17:36 19 25

Już nie narzekaj, jak widzę jakimi samochodami jeżdżą nauczyciele, to nie z braku pieniędzy. Ja za platformy, to za przeproszeniem sra*em drutem i jeździłem do pracy autobusem.
Odpowiedz

~Nauczyciel

31-05-2023 10:29 27 23

Za kiełbasę przedwyborczą dziękuję.. Wolę podwyżkę chociaż sensowne pieniądze po 20 latach pracy.. W tym roku od lipca minimalna 3600zł dla nauczyciela początkującego a nauczyciel dyplomowany 4550!! BRUTTO!
Od przyszłego roku minimalna ma być 4200zł../ co zrówna pensję już nawet z mianownanym .. a dyplomowany będzie miał tylko 350 zł brutto więcej!! Co Rząd chce z tym rozbić? po co awansować? zdawać egzaminy?, robić studia podyplomowe?
Odpowiedz

~Lokalny

31-05-2023 05:50 26 17

Dobrze jest wydawać nie swoje pieniądze!
Laptop dla ucznia to koszt 3, 4 razy 500+ wiec ten program to marnowanie pieniędzy budżetowych!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.