"Jaś i Małgosia", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Kopciuszek" czy "Tajemniczy Ogród" to tytuły widowisk baletowych, które publiczność w ostatnich latach miała okazję podziwiać i oklaskiwać. Barwne spektakle, w których uczestniczą zarówno dzieci, jak i młodzież powstają podczas zajęć baletowych. Jak wyglądają zajęcia w sezonie artystycznym i jak przygotowywane są wydarzenia z takim rozmachem, dowiedzieć się będzie można podczas warsztatów baletowych. W czerwcu i na przełomie sierpnia oraz września Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do świata baletu!
Warsztaty baletowe prowadzone będą w dwóch turach: od 26 do 30 czerwca oraz od 28 sierpnia do 1 września. Zajęcia podzielone zostaną na trzy grupy wiekowe. Pierwsza grupa (od 5 do 7 lat) traktowana jest jako grupa naborowa. Uczestnicy zajęć poznają warsztat techniki tańca klasycznego oraz pracę z choreografią. W salach tanecznych odbywać się będą lekcje przy drążku i na środku. Skoki, figury czy piruety wykonywane podczas warsztatów sprawią, że ich uczestnicy poczują się, jak podczas widowiska baletowego, a nawet jak postaci ze znanych kinowych produkcji. Zajęcia poprowadzi instruktorka Grup baletowych działających w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza - Monika Waga.

Warto wziąć udział w warsztatach baletowych i poznać świat wielkich widowisk oraz przygotowań do nich. Proponowane warsztaty można potraktować też jako dni otwarte lub sprawdzian dla własnych zainteresowań czy możliwości. Być może ktoś, kto dołączy do przed- i wakacyjnych zajęć, zostanie z nami na dłużej. Przygotowanie widowiska baletowego to ciężka praca, ale efekt w postaci gotowej i niepowtarzalnej produkcji, zachwytów ze strony publiczności i oczywiście nabytych umiejętności tanecznych i scenicznych jest tego wart - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty w terminie 26 - 30 czerwca 2023
Grupa 1 (dzieci od 5 lat do 7 lat): godzina 9.00-10.00
Grupa 2 (dzieci od 8 do 12 lat): godzina 10.00-11.30
Grupa 3 (młodzież od 13 lat): godzina 11.30-13.00

Warsztaty w terminie 28 sierpnia - 1 września 2023
Grupa 1 (dzieci od 5 lat do 7 lat): godzina 9.00-10.00
Grupa 2 (dzieci od 8 do 12 lat): godzina 10.00-11.30
Grupa 3 (młodzież od 13 lat): godzina 11.30-13.00

Zapisy (I tura): zgłoszenia za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.rckp.krosno.pl lub bezpośrednio: https://forms.gle/Sq938guR6x8qKDoL7
Zapisy (II tura): zgłoszenia za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.rckp.krosno.pl lub bezpośrednio: https://forms.gle/FFwGW5JkfNUaPdXg7

Koszt warsztatów: 80 zł / jedna tura, tj. 5 dni warsztatów
Szczegółów udziela instruktorka zajęć: Monika Waga, tel. 507 117 541
* Zajęcia w obydwu turach odbywają się od siebie niezależnie. Można dołączyć do zajęć w ramach pierwszej lub drugiej tury lub też do obydwu tur.

NABÓR DO GRUP BALETOWYCH RCKP
To już pewne! W ramach edukacji artystycznej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza prowadzony będzie nabór do grup zajęciowych i zespołów artystycznych.

Wiek uczestnika zajęć: dzieci od 5 lat do 7 lat; dzieci od 8 do 12 lat): godzina 10.00-11.30; młodzież od 13 lat
Częstotliwość: dwa razy / tydzień
Czas trwania zajęć: od 1 do 2 godzin (w zależności od grupy wiekowej)
Opłata miesięczna: 80 zł (opłata zawiera udział w zajęciach edukacyjnych, kostiumy, scenografię i rekwizyty na potrzeby przygotowywanych widowisk)

Grupy baletowe to zespół baletowy działający przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Zespół liczy 80 tancerek, które pracują raz lub dwa razy w tygodniu, w czterech grupach (grupy są zróżnicowane pod względem wieku, ale też stażu w zespole). Co roku Grupy baletowe wystawiają widowisko w oparciu o technikę tańca klasycznego. Przy użyciu tańca, scenografii oraz świateł młodzi tancerze opowiadają widowni bajkę. W sezonie 2021/2022 prezentowanym widowiskiem był "Kopciuszek", a w ubiegłych latach publiczność miała okazję podziwiać takie widowiska jak: "Jak znaleźć prawdziwą księżniczkę", "Piotruś Pan" czy "Jaś i Małgosia". Tegoroczną premierą jest "Tajemniczy Ogród". Choreografem grupy jest Monika Waga. Zajęcia prowadzone są w oparciu o metody pedagogiczne Agrypiny Waganowej, doświadczonego pedagoga i choreografa szkoły baletowej.

Zajęcia można porównać do angażu w teatrze: planowana jest premiera, a grupa przez cały sezon przygotowuje widowisko, rozdzielane są role, przygotowywana jest scenografia i szyte są setki kostiumów. Odbywają się próby - w salach tanecznych, na scenie, z udziałem realizatorów światła i dźwięku. Przygotowanie widowiska w wykonaniu dzieci i młodzieży wbrew pozorom nie odbiega od przygotowań profesjonalnych grup baletowych, może tylko wzruszenie jest większe, bo na scenie zobaczyć można własne dzieci, w tak ważnych rolach i w tak wspaniałym wydarzeniu - o zajęciach mówi Monika Waga.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.