Pięćdziesięciolecie powstania świętował dzisiaj (14 czerwca) Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie, czyli popularna "Budowlanka".
Obchody 50-lecia Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych im. Jana Sas-Zubrzyckiego w Krośnie z udziałem społeczności szkolnej, absolwentów, byłych nauczycieli i zaproszonych gości odbyły się w środę (14 czerwca) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Pół wieku działalności szkoły to kilkadziesiąt roczników absolwentów, którzy opuścili mury "Budowlanki". Wielu z nich pracuje w branży budowlanej, ale część absolwentów obrała inne drogi i spełniają się w innych dziedzinach.

Lidia Kasińska

Historię szkoły, z uwzględnieniem ostatnich dziesięciu lat, czyli od jubileuszu 40-lecia "Budowlanki", przedstawiła dyrektor Lidia Kasińska. Przez lata szkoła zmieniała swoją nazwę. na początku była Zasadnicza Szkoła Zawodowa, później był Zespół Szkół Budowlanych, od 2002 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.

- W 2013 roku weszliśmy w skład Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Krośnie i byliśmy często myleni z "Elektrykiem", który był wtedy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Na szczęście w 2019 roku uzyskaliśmy nazwę adekwatną do naszych kierunków kształcenia, czyli Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych - powiedziała dyrektor Lidia Kasińska.

Uczestnicy Jubileuszu budowlanki

W ciągu pół wieku funkcję dyrektorów pełnili: Antoni Lebdowicz, Edward Kobosko, Tadeusz Kunka, Anna Kaczkowska, Jan Pigoń i od 2007 roku Lidia Kasińska, która kończy w tym roku pracę na stanowisku dyrektora szkoły. Od 1 września 2023 roku dyrektorem "Budowlanki" zostanie Rafał Krężałek.

Obecnie Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych im. Jana Sas-Zubrzyckiego w Krośnie to Technikum nr 6 im. Jana Sas-Zubrzyckiego (technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik renowacji elementów architektury, technik robót wykończeniowych w budownictwie) oraz Branżowa Szkoła I stopnia (monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie).

Inscenizacja uczniów Budowlanki z okazji jubileuszu

Podczas uroczystości wspomnieniami podzielił się jeden z absolwentów szkoły Artur Terlecki, obecnie prokurator. Przypomniał, że wszedł w mury "Budowlanki" w 1990 roku, a ukończył ją w 1995 roku.

- Moja droga zawodowa potoczyła się trochę inaczej niż profil kształcenia w szkole. Jednym z powodów, które o tym zdecydowały to inspiracje, które płynęły z lekcji historii, a inspirował mnie mój wychowawca pan Jan Komorek, człowiek o niezwykłej wiedzy i pasji historycznej, którego cechuje mądrość życiowa. Wybór przeze mnie kierunku prawo był poniekąd tym podyktowany - stwierdził Artur Terlecki.
Nauczyciele krośnieńskich szkół

Z okazji jubileuszu uczniowie przygotowali inscenizację "Budujemy dom".

Jerzy Borcz i Lidia Kasińska

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Jan Tysson ze Lwowa, wnuk Jana Sas-Zubrzyckiego; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz; rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS; radni Rady Miasta Krosna z przewodniczącym Zbigniewem Kubitem; zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jubileuszu:

~Marek

14-06-2023 21:25 3 4

Za moich czasów dyrektorem był Kobosko
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.