Posłuchaj:

Rozpoczął się remont, zniszczonego w wyniku pożaru, Dworu Sulimirskich w Kobylanach. Fundacja Klucz Kobylański otrzymała na to zadanie dofinansowanie z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów.
W czwartek (22 czerwca) rozpoczęła się oficjalnie realizacja projektu "Odbudowa i remont zniszczonego w pożarze skrzydła wschodniego wraz z łącznikiem Dworu Sulimirskich w Kobylanach". Fundacja "Klucz Kobylański" założona w lipcu 2022 roku przez nowe właścicielki Dworu Sulimirskich w Kobylanach Dorotę Chilik i Jolantę van Grieken-Barylankę pozyskała na odbudowę spalonej części dworu, czyli skrzydła wschodniego, 2 mln zł dofinansowania z Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów.

- Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy realizację tego dużego i niezwykle trudnego przedsięwzięcia. Przed nami ogrom prac i bardzo napięty harmonogram. Wszystkie prace ujęte w projekcie muszą zostać zakończone do 31 grudnia 2023 roku. Do tego czasu zostanie odbudowane i zabezpieczone całe skrzydło wschodnie, począwszy od fundamentów, przez parter i poddasze oraz odbudowany łącznik - poinformowała na konferencji prasowej Dorota Chilik, prezes Fundacji "Klucz Kobylański".

Dwór Sulimirskich w Kobylanach

Wiceprezes Fundacji Jolanta van Grieken-Barylanka podkreśliła, że dzięki tej inwestycji będzie można przekazać młodemu pokoleniu historię nie tylko tego miejsca, tej miejscowości, ale i wszystkich wsi z Klucza Kobylańskiego.

- W moim odczuciu dotacja, jaką otrzymała nasza Fundacja na odbudowę dworu jest rodzajem zadośćuczynienia nie tylko dla rodziny Sulimirskich w Kobylanach, ale i dla rodzin szlacheckich z tych miejscowości. Zostali oni w sposób barbarzyński wyrzuceni ze swoich domów, zatarła się też pamięć o nich - zaznaczyła Jolanta van Grieken-Barylanka.

W odbudowanym dworze ma mieć swoją siedzibę Muzeum Klucza Kobylańskiego, gdzie historia ta będzie opowiadana. Początek temu dało spotkanie z historią "Wit Sulimirski - Pan z Kobylan", które Fundacja "Klucz Kobylański" zorganizowała w Szkole Podstawowej w Kobylanach. Kolejne teksty historyczne są w przygotowaniu.

Wnętrze Dworu Sulimirskich w Kobylanach

Autorką projektu odbudowy Dworu Sulimirskich w Kobylanach jest architekt Magdalena Krężałek-Łojek. Prace przy odbudowie i remoncie dworu wykonuje firma K 2. Jej właściciel Dawid Musiał powiedział, że w pierwszej kolejności zostaną wykonane prace rozbiórkowe, gdyż obiekt w znacznym stopniu został spalony.

- Choć mury stoją, ale nie nadają się do dalszego użytkowania. Obiekt zostanie odtworzony w całości w konstrukcji drewnianej, stropy drewniane. Dach zostanie wykonany z dachówki ceramicznej. Wykonana zostanie też między innymi izolacja ścian fundamentowych, wymienione zostaną warstwy podposadzkowe, wykonana zostanie też nowa stolarka - powiedział Dawid Musiał.

Funkcję nadzoru inwestorskiego pełni Dariusz Leń.

Dorota Chilik pokazuje plan odbudowy Dworu w Kobylanach

Łukasz Dzik, kierownik krośnieńskiego delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu zapowiedział, że wszystkie prace będą wykonywane pod nadzorem konserwatorskim.

- Część murów została wcześniej wymieniona i możemy zobaczyć pustaki żużlowe z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Nawet, gdyby nie pożar, to i tak należałoby te ściany wymienić. Pod naszą opieką merytoryczną był proces tworzenia projektu. Współpraca z panią architekt układała się bardzo dobrze. Z naszej strony sfinansowaliśmy prace konserwatorskie wnętrza, aby wyłapać najcenniejsze elementy. Niestety, w wypalonej strefie niewiele się zachowało - stwierdził Łukasz Dzik.

Uczestniczy konferencji prasowej w Dworze w Kobylanach

Żywa lekcja historii w Kobylanach
Po odbudowie wschodniej części i łącznika, Fundacja planuje zająć się pozostałą częścią dworu. Tworzone są obecnie kosztorysy, by jesienią tego roku móc składać wnioski o dofinansowanie na renowację części północnej, która nie jest zdewastowana, ale też wymaga remontu.

~stary dziad

27-06-2023 13:16 2 1

A tobie z jakiej strony mają dać na remont? Wypisz się z Platformy i wstąp do PiSiorów to może dostaniesz?
Odpowiedz

~Zitek

26-06-2023 15:56 0 5

Mnie na remont domu nie dadzą
Odpowiedz

~brak rozwoju

24-06-2023 21:11 4 38

Żeby tak licznie miejsca pracy powstawały jak dworki, pomniki, murale… młodzi wyjeżdżają z tych terenów w trybie ekspresowym i pytanie do rządzących gminą: co zamierzacie z tym zrobić?
Odpowiedz

~stary dziad

24-06-2023 15:28 30 0

A ja słyszałem, że to wspólna inwestycja POPiS czyli Donalda Kaczora.
Odpowiedz

~Wyborca

24-06-2023 14:02 5 30

Uwłaszczanie się pisowskich funkcjonariuszy na prywatnym majątku przybiera na sile. Podziekujemy im przy wyborach
Odpowiedz

~Burmistrz

24-06-2023 13:29 4 28

Kontynuacja programu "dworek +" dla pisowskich towarzyszy.
Odpowiedz

~Wyborca

23-06-2023 07:52 4 36

Dwór +
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.