Uroczyste ślubowanie nowych funkcjonariuszy w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, wraz z upamiętnieniem patrona oddziału i odsłonięciem muralu odbyło się 27 czerwca.
W uroczystej zbiórce uczestniczyła kadra oddziału na czele z Komendantem, gen. bryg. SG Andrzejem Popko, nowo przejęci funkcjonariusze oraz ich rodzinny i najbliżsi.

Apel odbył się w związku z 75. rocznicą śmierci patrona oddziału - gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego ps. "Jur" (bojownika o Niepodległą Polskę, legionisty i Komendanta Straży Granicznej w II Rzeczpospolitej). Uroczystość rozpoczęła się od wystawienia pocztu sztandarowego, podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odtworzenia Hymnu Państwowego. Odczytana została notka biograficzna Patrona.

Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG wraz z delegacją złożył kwiaty przy pamiątkowym obelisku. Znicze złożyli przedstawiciele koła emerytów i rencistów NSZZ FSG działającego przy BiOSG.

Ważną częścią wydarzenia było uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy SG. Po złożeniu roty ślubowania młodzi adepci stają się pełnoprawnymi funkcjonariuszami. 38-osobowa grupa ślubowała w asyście pocztu sztandarowego.

Komendant pogratulował mundurowym pozytywnych wyników w procesie rekrutacji i powitał ich w szeregach Straży Granicznej. Dodał, że proces rekrutacyjny do Straży Granicznej jest bardzo złożony i wymagający. Podczas wystąpienia Komendant zaznaczył, że służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i wymaga dużego zaangażowania, dyspozycyjności oraz wiedzy. Nawiązał również do szczególnego czasu i okoliczności, w jakich funkcjonariusze rozpoczynają służbę i podkreślił ogrom wyzwań, jakie przynosi służba w SG.

Złożyli ślubowanie i upamiętnili patrona

Już w najbliższych dniach młodzi funkcjonariusze wyjadą do jednego z ośrodków szkoleniowych SG, a po zakończeniu szkoleń trafią do placówek SG na Podkarpaciu (głównie na przejścia graniczne w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku oraz do placówek SG w Czarnej Górnej, Huwnikach, Stuposianach i Wojtkowej).

Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń resortowych oraz odznak za honorowe krwiodawstwo.

Złoty Medal za Długoletnia służbę otrzymał por. SG Daniel Krzywucki. Z kolei srebrny medal utrzymali: ppłk SG Joanna Zarańska, mjr SG Tomasz Skawiński, mjr SG Tomasz Szott, mjr SG Sylwia Łaba, mjr SG Grzegorz Kowalski, kpt. SG Mariusz Aftanas, por. SG Marcin Klimko, oraz st. chor. szt. SG Marek Płeszka. Brązowym Medalem wyróżniono ośmioro funkcjonariuszy.

Sześcioro mundurowych otrzymało Odznaki Straży Granicznej. Wręczono również Odznaki Pamiątkowe BiOSG.

Kapituła odznaki im. mjr. Władysława Raginisa uhonorowała oficerów, którzy szczególnie zasłużyli się dla działalności placówki Straży Granicznej w Korczowej.

Złożyli ślubowanie i upamiętnili patrona

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne oddawanie krwi osiem osób otrzymało Odznaki Honorowe PCK oraz Odznaki Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I, II oraz III stopnia nadawane przez Polski Czerwony Krzyż.

Wyróżniono zasłużonych funkcjonariuszy dla związków zawodowych.

Podczas uroczystości 16 funkcjonariuszy otrzymało akty mianowania na pierwszy stopień służbowy w korpusie chorążych.

Złożyli ślubowanie i upamiętnili patrona

Ostatnim punktem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie muralu na budynku komendy BiOSG.

Okolicznościową wstęgę przeciął gen. bryg. SG Andrzej Popko - dowódca podkarpackich strażników granicznych oraz mjr SG Bartłomiej Galanty - Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy BiOSG.

Malowidło przedstawia wizerunek gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz strażników granicznych przedwojennej Straży Granicznej z Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego. Mundurowi ci służyli na południowym odcinku pogranicza II Rzeczpospolitej. Na muralu znajduje się również tablica zamieszczana na znakach granicznych wyznaczających w latach 1923-1933 przebieg polsko-sowieckiej granicy.

Mural zrealizowano z inicjatywny funkcjonariuszy Straży Granicznej, i jest dowodem przywiązania Straży Granicznej RP do przedwojennych tradycji. Nawiązuje do czasów odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.