Jeśli chcemy uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, powinniśmy złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy najpóźniej do końca czerwca.
Od 1 lutego 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500+" na nowy okres świadczeniowy 2023/2024. Na Podkarpaciu złożono już 227 tys. takich wniosków. Jeśli chcemy uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, powinniśmy złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy najpóźniej do końca czerwca.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:
• w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
• w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
• w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Świadczenie wychowawcze "Rodzina 500+" przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

- Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Każdy prawidłowo złożony do 30 kwietnia wniosek sprawił, że zachowana była ciągłość wypłat świadczenia, to znaczy, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. Zdarzają się jednak sytuacje, że osoby zapomniały złożyć wniosek i zrobią to dopiero w lipcu - w takim przypadku - za czerwiec świadczenie nie będzie wypłacone. Warto sprawdzić czy złożyliśmy już wniosek - możemy to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, aplikacji mZUS, eWizyty lub odwiedzić dowolną placówkę ZUS - informuje Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Rodzice, którym urodziło się dziecko mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli dotrzymają terminu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem

Wnioski o 500 plus możemy składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej większości polskich banków oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store - przypomina rzecznik.

Aplikacja mZUS ułatwia i przyspiesza wypełnianie wniosku o świadczenie. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.