Kończy się okres przejściowy i od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Na Podkarpaciu zniknie stos papieru o wysokości 7 metrów.
Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia zaznacza, że e-skierowanie to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także korzyść dla całego systemu opieki zdrowotnej.

- Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego - mówi Paweł Kikosicki.

- E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem Violetty Tyczyńskiej, zastępcy dyrektora do spraw służb mundurowych NFZ w Rzeszowie, e-skierowanie do wygoda dla obu stron - pacjenta i lekarza wystawiającego skierowanie.

- System elektroniczny będzie za lekarza pamiętał o dacie, uzupełnieniu wszystkich informacji czy podaniu prawidłowego numeru PESEL. Za Pacjenta, system elektroniczny będzie pamiętał o terminie ważności skierowania oraz o jego dostarczeniu do odpowiedniego oddziału NFZ. Cały proces będzie widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta, ale niech nie obawiają się ci, którzy go nie mają. Ostateczna decyzja o przyznaniu miejsca w sanatorium będzie wysyłana tak jak do tej pory, za pomocą tradycyjnego listu - informuje Violetta Tyczyńska.


Co się dzieje ze skierowaniem po wystawieniu przez lekarza?


Po zarejestrowaniu w systemie, skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego przez NFZ. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. W przypadku zaś braków w skierowaniu, poprosi lekarza kierującego na leczenie o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Jakie szczegóły e-skierowania znajdują się w IKP?


E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego - w odróżnieniu od papierowej wersji nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP. W zależności od etapu procedowania e-skierowania pacjent znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.

Czy papierowe skierowania będą dopuszczalne?


Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie. Gdy zatem lekarz nie będzie miał możliwości wysłać elektronicznego skierowania, w wyjątkowych sytuacjach wersja papierowa będzie uznawana.

Jak wygląda Podkarpacka statystyka?


Mimo, że e-skierowania będą obowiązywać od 1 lipca, to już od połowy marca tego roku, można je było wystawiać w systemie elektronicznym. W tym czasie prowadzone były szkolenia dla lekarzy, aby bezproblemowo rozpocząć pracę w programie, a do podkarpackiego oddziału NFZ wersje elektroniczne skierowań już wpływały.

- W tym roku nasz oddział NFZ wysłał na leczenie uzdrowiskowe 7600 pacjentów, a przed końcem czerwca wyjedzie kolejnych 700 osób. Większość jeszcze na podstawie skierowań papierowych. Oznacza to, że w tym roku z takiej formy leczenia i rehabilitacji skorzysta około 16,5 tys. mieszkańców Podkarpacia. Ta liczba to około 60 tysięcy kartek papieru, gdyż do skierowania dołączanych jest na ogół kilka kartek dodatkowych informacji. To stos o wysokości prawie 7 metrów - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.