Gorąco było wczoraj (29 czerwca) na sesji Rady Gminy Miejsce Piastowe. Radni nie udzielili wotum zaufania wójt Dorocie Chilik. Jak wynik głosowania skomentowała wójt?
Wczoraj w sali domu ludowego w Łężanach odbyła się sesja Rady Gminy Miejsce Piastowe. Jednym z punktów było przedstawienie przez wójt Dorotę Chilik obszernego raportu o stanie Gminy Miejsce Piastowe za 2022 rok. Wcześniej, bo do końca maja br., trafił on na ręce radnych. Wójt prezentowała go przez ponad półtorej godziny.

Raport składa się z trzech części i zawiera podsumowanie działalności wójta za 2022 rok. W pierwszej części została przedstawiona sytuacja gospodarcza i społeczno-ekonomiczna, stan budżetu, zrealizowane inwestycje oraz realizacja polityk i programów realizowanych przez gminę Miejsce Piastowe i jej jednostki organizacyjne w roku 2022. W drugiej części w sposób tabelaryczny zostały wymienione chwały podjęte przez Radę Gminy Miejsce Piastowe w ubiegłym roku wraz z opisem ich realizacji. W ostatniej części omówiony został fundusz sołecki.

Dorota Chilik podsumowując ostatnie lata poinformowała między innymi, że od 2020 roku wzrasta liczba pozyskanych przez gminę środków zewnętrznych. W 2020 roku było to nieco ponad 8 mln zł, rok później już ponad 12,1 mln zł, a w roku ubiegłym ponad 15,2 mln zł. Rekordowo zapowiada się rok obecny, bo już na chwilę obecną pozyskano ponad 13 mln zł. Z kolei mienie gminy z ponad 138,4 mln zł w 2019 roku wzrosło do ponad 175 mln zł w roku ubiegłym.

Po debacie, w której głos zabrało kilkoro radnych, odbyło się głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania. Wyniki głosowania dla wielu mogły okazać się zaskoczeniem. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało jedynie czworo radnych, jeden był przeciw i aż dziesięciu wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że radni nie udzieli wójt Dorocie Chilik wotum zaufania.

Jak głosowali radni?
"Za": Teresa Drozd, Maria Glazer, Grzegorz Habrat, Radosław Sidor; "przeciw": Wiktor Skwara; wstrzymali się od głosu: Wiesław Habrat, Krzysztof Jabłoński, Piotr Kilarowski, Janusz Lenik, Iwona Pytel, Małgorzata Skwara, Robert Staroń, Wojciech Urynowicz, Jerzy Wdowiarz, Szymon Węgrzyn.

sesja miejsce piastowe rada

Dorota Chilik komentując wynik głosowania zacytowała uzasadnienie do projektu uchwały o udzieleniu wotum zaufania: "... z przedstawionego raportu wynika, że wójt gminy Miejsce Piastowe podejmował działania wynikające z potrzeb i oczekiwań mieszkańców gminy Miejsce Piastowe, uwzględniając możliwości finansowe gminy wynikające z jego budżetu oraz maksymalnie angażując się w realizację podjętych zadań..."

- Uważam, że zrobiłam wszystko, co było możliwe. Bardzo dziękuję za te szczere głosy, ale tu już nie wchodzi pragmatyzm i realistyka, a tylko wchodzi polityka. Mogę dostać i znieść wszystko, ale i tak zrobię to, co mieszkańcy ode mnie oczekują. Dzisiaj zaczęła się kampania - stwierdziła wójt Dorota Chilik.

Jednocześnie na tej samej sesji radni udzielili jednogłośnie wójt Dorocie Chilik absolutorium za rok 2022.

~Rogowianin

04-07-2023 15:25 11 1

Pojawia się nowy zastępca i bach! Coś nie spasowalo, zabrakło MHM tak powiedział radny …. Haha zabrakło kultury a jest zazdrość ze ktoś sobie radzi i wyglada
Odpowiedz

~gmina miejsce 100%

03-07-2023 10:28 56 8

Najlepsze jest to że przez wszystkie lata na każdej sesji Ci radni wychwalali pod niebiosa dokonania pani Wójt. Zero obiektywizmu a tu nagle krytyka, bo radnemu za mało dziękują publicznie i telefon udostępnili. Gość jest niesamowity a wtóruje mu drugi podobny klasą. Jeszcze mu pomnik postawić bo przy imprezie pomagał. Chyba się nie widzą, ani nie słyszą. Komedia w najlepszej odsłonie:-)
Odpowiedz

~a w Jedliczu

02-07-2023 20:19 5 4

Co tam M.Piastowe. W Jedliczu sesja absolutoryjna trwała dwa dni. W pierwszym dniu na salę obrad nie przyszła burmistrz Jolant Urbanik tylko komunikowała się z Radą przez internet. Krótko po otwarciu sesji po prostu znikła i jak mówią gdzieś pojechała. Radni nie udzielili jej ani wotum zaufania ani absolutorium. Oczywiście w drugi dzień też się nie pojawiła na Sesji.
Odpowiedz

~ibrahim

02-07-2023 11:18 4 53

Zastanawiające to głosowanie. Do tego z tego samego komitetu.
Odpowiedz

~ja

02-07-2023 07:34 4 58

Pani Wojt szuka miekiego ladowania w palacu w Kobylanach gdzie sa miliony zlotych ze skarbu panstwa tj zabytkow
Odpowiedz

~wujek_Franek

30-06-2023 22:13 3 55

Coś podobnego, nie moga uwierzyć. PiS się rozlata?
Odpowiedz

~Piast

30-06-2023 18:52 7 61

To nie wchodzi polityka. Pani wójt jak widać nie współpracuje z radnymi swojego klubu a powinna
Odpowiedz

~RoMan

30-06-2023 12:50 6 67

Radni za późno otworzyli oczy.
I to z jej komitetu.
Odpowiedz

~Mieszkaniec Rogów

30-06-2023 12:43 5 57

Hahhahahahahah, tylko jeden radny z Komitetu Doroty Chilik był "ZA", osobiście nie mam żadnych złudzeń - Dorota Chilik przegra te wybory. Przecież aż 10 radnych jest z jej komitetu wyborczego, więc moim zdaniem radni musieli mieć mocne powody by tak zagłosować. Wcale się nie dziwię, że Dorota Chilik nie uzyskała wotum zaufania.
Odpowiedz

~Mieszkaniec Rogów

30-06-2023 12:05 3 53

Super, w mojej ocenie Dorota Chilik przegra wybory. Najbardziej śmieszy mnie to ze aż 9 radnych którzy wstrzymali się od głosu startowało w wyborach z tego samego komietu co wójt gminy, więc nie wiązałbym tego z polityką, prawdopodobnie z czegoś się to wzięło, jakiś powód musiał być.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.